Autobusy a tramvaje sem přivážejí každých pár minut desítky lidí. Ti se mísí s dalšími davy, které proudí z některého ze dvou zdejších obchodních center. Oblast „Fügnerky“, která sahá od terminálu městské dopravy v ulici Fügnerova až po Soukenné náměstí, patří nejen k nejfrekventovanějším místům v Liberci, ale také k lokalitám, kde se lidé cítí nejvíce ohroženi. Od ledna se proto na toto místo zaměří speciální hlídka městské policie.

„Místo má špatnou pověst, je zde velká koncentrace lidí, pohybují se zde i nepřizpůsobiví nebo bezdomovci,“ řekl ředitel libereckých strážníků Ladislav Krajčík. Městská policie tu loni řešila na 400 přestupků a na pokutách vybrala přibližně čtvrt milionu korun. Letos už se zabývala asi třemi sty přestupky a vybrala zhruba 360 tisíc korun.

Nejčastěji jde o přestupky proti majetku, tedy především krádeže, pokutují ale také kuřáky nebo přestupky v silničním provozu. „Nejde jen o statistiky, ale především o pocit bezpečí. Není možné, aby tam lidé procházeli a báli se,“ vysvětlil Ladislav Krajčík.

AŽ DO 22 HODIN

Už v lednu se tu má proto objevit speciální hlídka, která bude mít na starosti pouze „Fügnerku“. „Bude fungovat v exponovaném čase mezi 10. a 22. hodinou,“ vysvětlil Krajčík.

Náklady by se sboru zvýšit neměly, bude však muset stáhnout strážníky z jiných míst Liberce. „Musíme využít i služeb okrskářů,“ přiblížil Krajčík. Problémy, na které si zde místní stěžují, však podle něj není v silách strážníků zcela vyřešit, obzvlášť pokud lidé, kteří se tu pohybují, zákon neporušují.

„Je to běh na dlouhou trať, proto chceme spolupracovat i se sociálním odborem nebo organizacemi věnujícími se bezdomovcům,“ předeslal ředitel.

Policie také podle jeho slov spolupracuje například i s dopravním podnikem nebo bezpečnostní agenturou v obchodním centru Forum.

Služebna městské policie, která před několika lety vznikla přímo v budově terminálu, ale zůstane dále nevyužitá. „Slouží jen jako zázemí pro strážníky a pro nutnou administrativu. Rádi bychom ji obsadili nastálo, z personálních důvodů to ale není možné,“ vysvětlil Krajčík.

Sbor městské policie nyní čítá 73 strážníků, Liberec je na tom z krajských měst nejspíše nejhůře. Podle nového primátora Jaroslava Zámečníka proto město vyčlení na chod policie více peněz. „Počítáme s navýšením počtu strážníků v roce 2019 o 13 osob, v roce 2020 o dalších deset. Náklady na chod policie se tím každý rok zvýší přibližně o deset milionů korun,“ předeslal Zámečník.

Jestli se ale podaří sehnat nové zájemce o policejní práci, není jasné. Musí být totiž zdravotně způsobilí a projít testy fyzické zdatnosti. Nástupní plat nového strážníka je pak přibližně 25 tisíc korun.