„Chceme tak posílit bezpečnost na sjezdovkách. Je potřeba navykat lyžaře na to, že mají také povinnosti a že existují i při lyžování pravidla, která je potřeba dodržovat,“ vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS). „Pokud někdo na svahu srazí kvůli své nepozornosti nebo proto, že jel příliš nebezpečně, jiného lyžaře, následky mohou být stejně vážné, jako kdyby smetl chodce autem. To si lyžaři mnohdy neuvědomují,“ dodal primátor.

Podle vedení Městské policie Liberec by se první strážníci měli na Ještědu s lyžemi na nohou objevit nejpozději do 14 dnů. „Nebudou jenom sledovat chování lyžařů, ale budou dohlížet na bezpečnost a pořádek v celém areálu, a to samozřejmě ve spolupráci s horskou službou a také například s provozovateli občerstvení nebo parkovišť. Strážníci tedy budou plnit na Ještědu stejnou funkci, jako vykonávají při službě v ulicích města,“ upozornil ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík.

Městská policie vybrala ke službě na Ještědu tři fyzicky zdatné strážníky, založením sportovce, kteří výborně lyžují. Jeden z nich bude v záloze, v terénu budou dva. Strážníci budou na Ještědu trávit celý den.

„Naším cílem je, aby obsáhli celý lyžařský areál. Lyže tedy budou obouvat jen třeba párkrát denně, podle potřeby. Vyjedou například autem na Ještěd a dolů sjedou sjezdovku na lyžích,“ upřesnila tisková mluvčí strážníků Daniela Bušková. „Ráno si všechny místa projdou pěšky, něco objedou autem. Budou sledovat i fronty u pokladen nebo u vstupů na lanovky,“ doplnila.

Tak budou vedle bezpečnosti na sjezdovkách dohlížet strážníci také na to, jestli třeba právě ve frontách nedochází ke krádežím, jestli někdo nekouří na veřejných prostranstvích, anebo zda se v areálu nenalévají alkoholem mladiství.

Lyžařské vybavení budou mít městští policisté standardní. „Nepřijímali jsme kvůli službě na Ještědu nové strážníky. Ti, které jsme vyčlenili pro areál, by v ulicích města chybět neměli. Nahradíme je jinými silami,“ poznamenala mluvčí.

Strážníci budou na Ještědu působit jako výstraha pro ty, kteří se zde chovají neukázněně, a to i při večerním lyžování. „Jsme za to rádi, protože pokud se někdo bude chovat nebezpečně, případně bude vyvolávat konflikty, tak to mohou strážníci řešit na místě dokonce i pokutou,“ řekl ředitel Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák.