Na jednačtyřiceti místech v Liberci mohou od minulého týdne měřit městští strážníci rychlost jízdy motorových vozidel. K dispozici mají služební automobil Škoda Octavia, který má v přední části zabudovaný radar Ramer 10 C. Díky němu může hlídka měřit nejen za jízdy, ale hlavně během stání.

Služební automobil je vybaven i technologií, která rozpozná průjezd vozidla či registrační značky v pátrání policie

Městská policie si od nové činnosti slibuje respektování nejvyšší povolené rychlosti ze strany řidičů, ale i zklidnění dopravy v rizikových částech Liberce. Za pár dní, co se měření věnuje, odhalila již několik řidičů, kteří jeli rychleji, než měli. „Zjištěné přestupky předáváme konkrétnímu obecnímu úřadu, který následně do karty řidiče zaznamená trestné body," informovala mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Podle ní probíhá měření přednostně v blízkosti mateřských, základních a středních škol, obytných a rekreačních zón. Kontrolou rychlosti se ale mohou zabývat i na mnoha dalších místech. Se služebním autem s takzvanou „bradavicí" v masce se motoristé mohou setkat u různých sportovních, kulturních či nákupních center, ale i v městských částech, které strážníci vyhodnotili jako problematické. Mnohdy jim k takovému zhodnocení pomohli poznatky od místních lidí.

Vyhrazená hlídka

K měření rychlosti jízdy je určena jedna hlídka. „Neznamená to ale, že se bude po celou svou službu věnovat pouze této činnosti. Ba naopak chceme kontrolu dodržování rychlosti soustředit pouze na kritické časy, například na dobu, kdy žáci chodí do školy," upřesnila.

Nutno podotknout, že strážníci nemůžou měřit rychlost jízdy tam, kde se jim zrovna zachce. Tuto činnost totiž mohou vykonávat pouze v místě, kde to mají povolené od Policie České republiky. A to na základě zdůvodnění, proč zrovna na daném místě chce hlídka měřit. Jakmile by strážníci měřili na stanovišti, kde jim to policie nedovolila, porušovali by tím zákon. V nedalekém Frýdlantě, kde liberečtí strážníci také slouží, se s radarem řidiči zatím nesetkají. Možná v budoucnu.