Novými kamerami vybaví strážníky i jejich auta městská policie v Liberci ještě letos, zatím nemají žádné. Kamery poslouží k záznamu události, ale zároveň podle ředitele libereckých strážníků Ladislava Krajčíka stoupá agresivita, takže záznam může strážníka chránit a v případě stížností je snazší ověřit jeho chování, protože existuje záznam. „Je to ochrana nejen strážníků, ale i veřejnosti, toho, kdo se dostane do sporu s našimi lidmi," dodal Krajčík.

„Dnes je dokumentace skutků na ulici důležitá a je přesně ta doba, abychom to také zavedli. Technologie postoupila tak daleko, že už dnes lze pořídit kameru, která je odolná vůči nějakému zneužití dat. Jde o záznam, který používá policie, podléhá pravidlům GDPR, tedy ochrany osobních údajů. Tahle technologie umožňuje dálkový přenos, takže dotyčný strážník do toho nemůže zasáhnout," doplnil Krajčík.

Ilustrační foto.
V liberecké ulici Dubice je první úsekový radar. Časem se objeví další

Náklady na projekt odhaduje bezmála na deset milionů korun. Spolu s úsekovým měřením rychlosti ve městě patří vybavení kamerami pro letošní rok k prioritám městské policie. Na projekt, který počítá s využitím sítí 5G a umožní práci dál digitalizovat, žádají strážníci dotaci.

Událostí, které strážníci řeší, přibývá, loni evidovali 20.519 přestupků, bezmála o sedm procent víc než v roce 2022, přibylo zejména přestupků v silničním provozu a veřejném pořádku. Strážníci uložili pokuty za 2,59 milionu korun.

Městská policie v Liberci má tabulkově 100 míst, zatím se je ale nepodařilo naplnit. Aktuálně podle Krajčíka zaměstnává 91 lidí, z toho 82 je strážníků. „Od příštího měsíce nastupují další dva," řekl. Strážníci podle něj stárnou, což začíná být problém, aktuálně je zhruba pět procent strážníků starších 61 let. Podařilo se ale podle ředitele nabrat mladé strážníky, zhruba pětina lidí je tak mladších 30 let. Liberecká městská policie nabízí podle něj strážníkům různé benefity a také bydlení, náborový příspěvek na rozdíl třeba od sousedního Jablonce nemá.

Mohlo by vás zajímat: Obnova srdce Liberce je v plném proudu. Vytěžili přes 51 tisíc kubíků nánosů

Zdroj: Jiří Louda