Palác Liebieg se přeměnil v polyfunkční komunitní centrum, tzv. Centrum aktivního života, a stal se pomyslným středem krajského města. Navíc si připsal další ocenění, a to v podobě titulu Památka Libereckého kraje 2022.

„Vnímám to jako jedno z dalších symbolických poděkování všem, kteří se na záchraně tohoto úžasného objektu podíleli. Ono to možná nevypadá, ale rekonstrukce zaměstnala obrovské množství lidí. Od dělníků, kteří dělali výkopové práce, až po ty nejodbornější, kteří prováděli restaurátorské zásahy. Podařilo se něco úžasného,“ řekl Deníku ředitel Komunitního střediska Kontakt, které zde našlo nové sídlo, Michal Dufek.

Letošního klání o prestižní titul se zúčastnilo celkem šest obnovených kulturních památek a vítěz získal skleněnou plaketu a finanční dar ve výši 50 000 korun. Slavnostní matiné s předáním ocenění se uskutečnilo právě 28. října, program zpestřil koncert Báry Kodetové s doprovodným klavírem. „Vrací se sem život v té nejkrásnější podobě napříč generacemi a myslím, že za poslední roky je to to nejlepší, co město Liberec pro své občany mohlo udělat,“ podotkla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Sobotní odpoledne se oceněná budova proměnila ve Strašidelný palác, který nabídl vyžití hlavně dětem. Kreativní malí návštěvníci se vyřádili ve výtvarné dílně, následoval strašidelný rej nebo-li diskotéka a nemohla chybět ani strašidelná stezka, která prověřila odvahu účastníků. „Jsme tu poprvé a moc se nám tady líbí. Opekli jsme si buřta, syn si vyrobil dekoraci a už se těší na stezku. Doufám, že podobných akcí bude více, ta atmosféra je nepopsatelná,“ svěřila se svými pocity jedna z libereckých maminek.

Zdroj: Martin Štefanov

Kontakt má za sebou šestnáctiletou historii a po celou dobu se prezentoval jako organizace, která primárně pracuje se seniory. To se zásadním způsobem změnilo po přestěhování do nových prostor. Díky novým možnostem chtějí cílit na všechny Liberečany a vytvořit z Paláce Liebieg místo, které se stane průvodcem života návštěvníka.

„Na své si přijdou rodiče s malými dětmi, pořádáme volnočasové aktivity pro děti školního věku a plníme funkci spolkového domu, kde si najdou vyžití i dospělí v produktivním věku,“ zdůraznil Dufek s tím, že si mohou dovolit vymýšlet programy, seč jim síly a finanční prostředky budou stačit.

„Dovedu si představit, že sem v jeden okamžik společně přijde babička, dcera a vnučka, na nádvoří se rozejdou za svou aktivitou a za dvě hodiny se spolu sejdou v kavárně a budou si sdělovat zážitky. Generace se mají tu mají potkávat a navzájem ovlivňovat, protože problematika mezigeneračních vztahů je v naší společnosti velmi aktuální,“ doplnil.

V Bozkově se po deseti letech rozezněly varhany.
Záchrana se podařila. V Bozkově se po deseti letech rozezněly varhany

Od 9. do 17. prosince se uskuteční Advent v Paláci Liebieg, který nabídne mimo jiné výtvarné workshopy, zpívání koled a pohled na vánoční výzdobu prostor.

Rekonstrukce historické stavby Liebiegova paláce se dostala také do finále 30. ročníku Grand Prix. Postup do závěrečného kola je důkazem, že nákladnou a především náročnou přestavbu historicky cenného objektu v centru města, experti považují za úspěšný projekt, který dokáže konkurovat mnoha dalším architektonickým počinům uplynulého roku.

Ve druhém kole architektonické soutěže čeká účastníky finále osobní prezentace, se kterou musejí předstoupit před mezinárodní porotu v rámci konání festivalu 30. října ve Veletržním paláci v Praze. Poté následuje zasedání poroty, která vybere a oznámí vítěze Národní ceny za architekturu 2023. „A na konci roku nás čeká vyhlášení Stavba roku České republiky, kde máme taky nominace,“ dodal Michal Dufek.