Podrobnosti však všechny strany tají, jasno bude až po nedělních jednáních a prohlášeních. „Dohodli jsme se na jiné platformě spolupráce. O dohodě budeme informovat až v neděli. Nicméně jsme deklarovali a obhajovali společné prohlášení se SOS,“ upřesnil Martin Půta, lídr SLK. Zároveň však přiznal, že ze strany sociálních demokratů přišla zajímavá nabídka, kterou se bude SLK snažit respektovat.

Sdílnější nebyl ani Stanislav Eichler, zřejmě budoucí hejtman Libereckého kraje a lídr ve volbách vítězné ČSSD. „Zjistili jsme, že pokud se budeme respektovat, možnosti spolupráce tu jsou. Mohu předeslat, že kostra vedení kraje bude známa v neděli. Spolupráce se Starosty nemusí být jen na základě koaliční smlouvy,“ tajil i Stanislav Eichler.

Ještě před jednáním mezi ČSSD a SLK se konalo setkání sociální demokracie s vyjednávacím týmem SOS. „Přednesli jsme zájem vrátit se ke společnému vyjednávacímu stolu a to i se SLK,“ sdělila Lidie Vajnerová, lídr kandidátky SOS.

Hnutí Starostové pro Liberecký kraj se tak vrátilo do vyjednávání o koalici. Výrazně této skutečnosti napomohlo společné prohlášení SLK a Strany pro otevřenou společnost, která se ještě nedávno potýkala s nejednotností. Ta ostatně zapříčinila i jeden z několika krachů vyjednávání o krajské vládě. SOS šla do voleb sice pod názvem strany, ale jednalo se o alianci samotné SOS a několika hnutí a občanských sdružení.

O postoji společné kandidátky pak rozhodovala takzvaná Alianční rada. „Šlo o to, že samotná SOS deklarovala ostrou nechuť proti tiché podpoře komunistů. Alianční rada SOS však byla opačného názoru,“ poznamenal Lukáš Pleticha, jeden ze tří úspěšných kandidátů do krajského zastupitelstva z řad SOS a jablonecký místostarosta.