Ze tří věznic v regionu, v Liberci, ve Stráži pod Ralskem a v Rýnovicích, propustí na svobodu celkem 666 vězňů.

„Počet lidí, na které se prezidentova amnestie vztahuje, se průběžně mění, stále vytipováváme další a další," řekla Gabriela Pohlova, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky. Amnestie se vztahuje na nepodmíněné tresty do jednoho roku, zbytky trestů pro osoby nad 75 let.

Dále pak na dosud neskončená stíhání, která se táhnou déle než osm let se sazbou do 10 let, zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců. Nesmí jít o násilné trestné činy. Omilostněný nesmí také být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin.

„U nás se amnestie dotkne několika desítek lidí vykonávajících obecně prospěšné práce. Nejčastěji vykonavatelé provádějí údržbu nebo třeba úklidy ve školkách a v zoologické zahradě. Přesná čísla zatím nemáme," řekla Blanka Dejnožková, vedoucí probační a mediační služby Liberec.

Většině odsouzených k obecně prospěšným pracím se odpustí trest. „Díky amnestii přijdu o čtyři lidi z šesti," řekl jeden z Liberečanů, který využíval obecně prospěšných prací odsouzených na sportovišti.

Podobně jsou na tom třeba v Chrastavě. „Obecně prospěšné práce u nás vykonávalo dvacet lidí. Dobrovolně zůstali tři. Chtějí být totiž od úřadu práce povýšeni na veřejně prospěšné práce a pobírat za to mzdu," řekl starosta Michael Canov.

Amnestie prezidenta Václava Klause se s největší pravděpodobností vztahuje i na bývalé manažery Agroplastu obviněné z nelegálního obchodování se zbraněmi

Osvobozena může být i bývalá herečka Regina Rázlová obžalovaná v souvislosti s krachem vývozní společnosti Skloexport. Bývalým manažerům Agroplastu Petru Perničkovi a Zbyňku Švejnohovi hrozilo až osm let vězení. Obžaloba tvrdila, že Agroplast v letech 1994 až 1999 obchodoval se zbraněmi bez povolení a licence.

Koho se amnestie týká?

nepodmíněné tresty do jednoho roku

zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let

dosud neskončená stíhání, táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let

zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců

nesmí se jednat o násilné trestné činy

omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin

V případu hrál důležitou roli ruský trh. Na Agroplast v minulosti také americká vláda uvalila přísné sankce kvůli podezření z prodeje 40 bojových letounů MiG-21 do Severní Koreje. Pernička i Švejnoha od počátku vinu odmítali, proces s nimi trval přes devět let.

„Případ se rozdělil na dvě části. Jedna kauza se vrátila do přípravného řízení a podle všeho vyhlášením amnestie končí. Rozhodnout chceme do deseti dnů," uvedl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Amnestie očistila i trestní rejstřík Radku Dudovi. Agresnivní hráč dostal podmínku za napadení důchodce v Karlových Varech.

Amnestie by se měla vztahovat i na druhou část kauzy, která se týká prodeje několika migů. O jejím ukončení bude rozhodovat soudce Martin Omelka z Krajského soudu v Liberci.

Podle Jakovce se velmi pravděpodobně uzavře i trestní stíhání bývalé herečky Reginy Rázlové obžalované skoro před deseti lety ze zneužívání informací v obchodním styku a poškozování věřitele v kauze libereckého Skloexportu.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Rázlové, která bývala předsedkyní představenstva Skloexportu, bylo řízení před několika lety přerušeno. Podle obžaloby Skloexport přišel v letech 1996 a 1997 o více než půl miliardy korun při transakcích s akciemi a při převodech majetkových podílů ze svých zahraničních zastoupení.

Amnestie se také zřejmě bude vztahovat na podnikatele Karla Rajnohu a jeho komplice obviněné z podvodu. Hrozilo jim deset let. Podle obžaloby nalákali na výnosné zaměstnání na ropných plošinách 581 lidí z Česka. V roce 2003 vyinkasovali od uchazečů o dobře placené zaměstnání ve Venezuele zálohy, nikdo ze zájemců však do Jižní Ameriky neodjel. Obnovené řízení mělo začít 8. ledna.

Kdy amnestie skončí zatím není jasné.

„Vše je v plném proudu a čísla propuštěných se neustále mění. Kdy bude po všem, zatím není jisté. Zatím můžeme říci, že amnestie bude probíhat i další den," uvedla mluvčí Generálního ředitelství věznic Gabriela Pohlova.

Ve městech , kde se věznice nacházejí, policisté posílí hlídky. „V Liberci, Rýnovicích i Stráži pod Ralskem bude po celou dobu amnestie zvýšený dozor na veřejný pořádek v okolí věznic a samotných městech. Posila bude i v dopravě," dodala Vlasta Suchánková, mluvčí liberecké policie.

Historicky je amnestie výsadní právo panovníka, který ji uděloval obvykle při nástupu na trůn. Až do středověku se často týkala odpuštění dluhů, to jest oddlužení zemědělců. V některých zemích se uděluje pravidelně. V Německu před Vánoci nebo ve Francii při volbě presidenta. V některých zemích se amnestie udílí zákonem.