Silné bouřky a nárazový vítr včera mezi 19 a 22 hodinou polámal desítky stromů, které zatarasily některé silnice a strhly sloupy elektrického vedení v obcích na Frádlantsku.

Stromy popadaly na silnice hlavně na Liberecku, kde hasiči vyjeli ke 31 zásahům do Heřmanic, Dětřichova, Nového Města pod Smrkem, Frýdlantu, Bílého Kostela nad Nisou nebo Kryštofova údolí. Ve Višňové a Kunraticích spadly společně se stromy i dráty elektrického vedení. „V obci popadaly stromy, sloupy veřejného osvětlení a nízkého napětí. Dolní část obce je bez elektrického proudu. Nevím přesně, co to bylo, ale stříhalo to stromy jako nůžky," sdělil starosta Kunratic Milan Götz.

Popadané stromy na Liberecku

„Desetkrát pomáhali hasiči s odstraněním stromů a velkých větví na Českolipsku v Zahrádkách, Dubé, a Tuhani. V Doksech musela být odstraněna popraskaná vzrostlá bříza, která hrozila pádem na chalupu a auto. Na Semilsku vyjížděli hasiči k popadaným stromům šestkrát, na Jablonecku třikrát," popsala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Cestující, kteří jeli posledním večerním vlakem z Nového Města pod Smrkem do Frýdlantu museli čekat dvě hodiny, když vlak najel do stromu, který ležel přes trať. „Další spadlý strom byl zaznamenán na trati z Frýdlantu v Čechách do Černous mezi stanicemi Frýdlant a Višňová. Stalo se tak ve 20:25 hodin, doprava byla přerušena asi na dvě hodiny. Zpožděn byl jeden nákladní vlak a jeden osobní vlak Černousy - Liberec, jeho zdržení bylo asi 2 hodiny," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Autobusy ČSAD bouřka neovlivnila. „O víkendu provozujeme minimum spojů a doprava na Frýdlantsku nebyla nijak omezena," sdělil vedoucí autobusové dopravy ČSAD Roman Martinec.

Silný déšť zaznamenali včera meteorologové, během jedné hodiny spadly podle dat Českého hydrometeorologického ústavu v Hejnicích 23,3 milimetrů srážek, v Novém Městě pod Smrkem dokonce 26,6 milimetrů. Silně pršelo také v Jizerských horách, kde se srážky pohybovaly okolo 17 milimetrů.

Jitka Blehová