Alenu Dvořáčkovou, tehdy úřednici finančního úřadu a známou zakladatelku občanského sdružení Staré Město, si totiž ze dvou horkých kandidátů vybral bývalý liberecký primátor Jan Korytář (SZ) jako novou tajemnici. Ale aby její jmenování mohlo platit, musel dát k němu souhlas krajský úřad.

Ten ovšem souhlas nevydal, následně byl primátor Korytář zastupiteli odvolán a nová koalice si vybrala druhého finalistu opakovaného výběrového řízení Jindřicha Fadrhonce. Ten se také tajemníkem nakonec stal. Alena Dvořáčková si u ministerstva stěžovala na to, že Liberecký kraj souhlas s jejím jmenováním neúměrně dlouho zdržoval.

O zamítnutí stížnosti Aleny Dvořáčkové informoval média tiskový mluvčí Krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer. „Jak sdělila ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva Marie Kostruhová, ministerstvo neshledalo v postupu ředitele Krajského úřadu Libereckého kraje rozpor se zákonem,“ uvedl Jiří Langer. „Ministerstvo se na základě zaslaných podkladů zabývalo postupem ředitele krajského úřadu při udělování souhlasu se jmenováním Aleny Dvořáčkové tajemnicí Magistrátu města Liberce, přičemž v tomto postupu žádné pochybení či rozpor se zákonem neshledalo,“ upřesnil mluvčí.

Čekala jsem to, říká Dvořáčková

Alena Dvořáčková podotkla, že takový verdikt čekala. „Poradím se s právníkem, jak dál postupovat. Ministerstvo se odvolalo na obecnou lhůtu k udělování souhlasu, a tu krajský úřad dodržel. Mými ostatními námitkami, uvedenými ve stížnosti, se nezabývalo,“ řekla.

Šéf právního oddělení krajského úřadu Karel Ulman už dříve uvedl jako důvod tehdejší prodlevy, že vedení města Liberce nedodalo Libereckému kraji včas všechny dokumenty, potřebné k udělení souhlasu. Kraj je dostal teprve po urgencích a napotřetí. „Postupovali jsme podle zákona. Souhlas krajského úřadu se jmenováním tajemníka je pojistkou demokracie,“ podtrhl Karel Ulman.

Korytářova volba tajemnice se stala na začátku března jablkem sváru původní koalice Změny pro Liberec, ČSSD, USZ a sdružení Liberec občanům. Koaliční partneři vyčítali primátorovi, že rozhodl sám za sebe, bez souhlasu ostatních radních, a že vybral jemu blízkého člověka. „Tajemník by měl být člověk apolitický, a to pro nás paní Dvořáčková není. Pomáhala Janu Korytáři s předvolební kampaní,“ sdělil tehdy náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

Korytář: Pro naše změny by byla lepší

Jan Korytář po svém odvolání z postu primátora, které současně uzavřelo cestu Aleně Dvořáčkové do vedení magistrátu, neupřel kvality Jindřichu Fadrhoncovi, jenž místo tajemníka posléze získal. „Ale pro změny, které jsme chtěli dělat, by byla paní Dvořáčková vhodnější,“ prohlásil bývalý primátor po jmenování Jindřicha Fadrhonce.

Alena Dvořáčková kvůli místu tajemnice opustila své předchozí zaměstnání. Když pozici tajemnice nezískala, nezbylo jí než jít na úřad práce. „Práci už mám, ale nechci publikovat v novinách, kam nastoupím,“ poznamenala. Původní liberecká koalice definitivně skončila 16. dubna odvoláním primátora Korytáře, náměstka Jaromíra Baxy a radní Květy Morávkové. Posléze skončilo jejich sdružení Změna pro Liberec, vítěz voleb, v opozici.