Liberec tak bude podle všeho jedním z mála měst, kde se neuskuteční blokády silnic těžkou technikou.

Podle místopředsedy Okresní agrární komory Jiřího Teplého je takový druh protestu zbytečný a přinese problémy obyčejným lidem, kteří za nic nemohou.

„Tak trochu se od toho distancujeme, protože to podle nás není řešení. K čemu by byla blokáda, která by zkomplikovala život obyčejnému řidiči kamionu nebo člověku, který jede do práce. Tím bychom si mohli proti sobě popudit veřejnost,“ řekl Deníku Teplý.

Protestů, jejichž epicentrum bude v Praze, se naopak zúčastní krajská Asociace samostatných odborů.

„Platy v zemědělství patří vůbec k těm nejnižším, proto chceme podpořit lidi, kteří v této oblasti pracují,“ poznamenal předseda ASO Milan Šubrt, který moc nechápe krok Okresní agrární komory a její neúčast na protestech.

„Zaráží nás, že ti, kterých se problém nejvíce týká, se protestu nechtějí zúčastnit. Budeme po zemědělcích chtít, aby umožnili protestovat alespoň svým řadovým zaměstnancům. Myslíme si totiž, že tady jde o hodně,“ doplnil Milan Šubrt.

Místopředseda Okresní agrární komory však argumentuje tím, že je zbytečné obtěžovat běžné občany, kteří na problém nemají žádný vliv. Podle jeho názoru je potřeba poukázat na to, kdo za současný problém skutečně může.

„Je potřeba pouze ventilovat ven fakt, že viníkem je špatné vyjednávání ze strany ministra zemědělství, protože náš resort je ze všech krácen nejvíce. Špatné také je, že neplatí předvolební sliby vládní ODS, podle kterých se mělo každoročně navyšovat dorovnání dotací ve srovnání s jinými zeměmi unie. Bohužel je to úplně naopak,“ vysvětlil Teplý.

Zemědělci mají příští rok přijít na dotacích ze státního rozpočtu o 2,8 miliardy korun. Protestní akce republiková Agrární komora plánuje v pondělí na osmou hodinu ranní. Na silnice první a druhé třídy vyjede blíže neurčený počet těžkých strojů. Kombajny a traktory se budou dvě hodiny pomalu projíždět.

„Budeme dodržovat zákony. Nikdo nám nemůže zabránit, abychom nevyjeli na silnice. Nemůžu ale zaručit, že zemědělci v některých regionech nepřitvrdí,“ připustil prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba.