Většina lékařů ji totiž podporuje pouze symbolicky, navíc se mezi nimi najde řada těch, kteří stávkovat prostě nechtějí.

Sdružení praktických lékařů nepodpořilo kroky odborové frakce České lékařské komory, které mají podle něj nepochybně politický podtext.Ordinace tedy zůstanou až na výjimky otevřené.

„Ani kdybych stávkovat chtěla, tak nebudu. Teď, v době zvýšené nemocnosti, mám ordinaci plnou lidí a denní frekvence pacientů mi neumožňuje ordinaci uzavřít," sdělila Deníku Alena Hrbáčová, praktická dětská lékařka z Liberce.

Ani tam, kde s požadavky odborů souhlasí, nezavřou. „Praktičtí lékaři z Liberce se bohužel mezi sebou nedomluvili na tom, kdo by dnes zaskakoval a držel službu. Takže ordinaci zavřeme jen na chvíli, díky doktorce, která mě na poslední chvíli slíbila vypárovat," podotkla Jana Volfová, liberecká praktická lékařka.

Také v liberecké nemocnici je slovo stávka „na indexu". Mluvčí špitálu Lukáš Gibiec potvrdil, že nemocniční odbory nic nenahlásily, a proto se počítá, že lékaři z nemocnice se do stávky aktivně nezapojí.

O co lékařům jde?

Lékařská komora a lékařské odbory vyzvaly lékaře, aby dnes zavřeli ordinace. Čas mají věnovat osvětě mezi pacienty o rizicích reformy, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví. Rovněž vyzvali ministra Hegera k rezignaci proto, že výdaje na zdravotní péči jsou v ČR nejmenší v Evropě.