A protože zde stojí dětské hřiště a pískoviště, nebudou sem moci chodit přes léto ani maminky s malými dětmi. Také nebude možné, aby si lidé přes vnitroblok krátili cestu – jak jsou doposud zvyklí. Včera zde totiž začala další etapa revitalizace sídliště Rochlice. Na dvorku vyrostou nové herní prvky pro děti, jedna fontána, nové cyklostezky, chodníky a budou tu vysazeny nové stromy a keře.

„Bude jistě nepříjemné, že nám vnitroblok oplotí a že sem nebudeme moci o prázdninách chodit. Ale jestli to tady bude potom hezčí, vydržíme to,“ řekla Jaroslava Šebková, která v Rochlici žije už šest let a sama na hřiště chodí s menším dítětem často.

Včera ostatně město pořádalo na ZŠ Dobiášova veřejnou diskusi s místními o tom, jaká omezení stavba lidem přinese. Vedení radnice slíbilo, že v případě zájmu se uskuteční podobných debat s obyvateli více.

„Lidi budou nadávat, ale nakonec jim proměna vnitrobloku přinese užitek,“ podotkla Zdeňka Lankašová. Žije v Rochlici už 42 let. Ačkoliv by měli mít obnovu vnitrobloku stavbaři hotovou do konce září, celý projekt potrvá do konce příštího roku. „Tato etapa přijde na 38,5 milionů korun bez DPH. Polovina této sumy půjde na nové chodníky, cyklostezku a parkovací místa,“ řekl za zhotovitele stavby Pavel Jiroušek, ředitel libereckého závodu Eurovia CS. „Nejtěžší pro nás bude organizace pohybu zdejších obyvatel,“ dodal.

Stavbaři budou mít také za úkol průběžně budovat náhradní parkovací místa. Tato etapa, podpořená z velké části dotacemi z Evropské unie, je předposlední. Už příští rok by mělo vedení města připravit projekt Haškova. „Původně nás měla tato etapa přijít na 70 milionů, ale soutěží se nám podařilo snížit cenu téměř o polovinu,“ poznamenal náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD). „Máme zpětnou reakci od místních. Jsou rádi, že se sídlištěm město něco dělá,“ dodal. Revitalizace začala v roce 2007, pokračovala další léta a dosud celkem stála 50 milionů korun.