Vzpomněl tak na dobu před několika měsíci, kdy pod okny nízkých rodinných domků po úzké a chatrné silničce vozila těžká technika materiál na stavbu viladomů, nazvaných Ještědské výhledy.

Dnes už v novostavbě bydlí první lidé, ale ke škodám, které po sobě těžká technika stavařů zanechala jako památku na svou práci, se nikdo nehlásí. Přitom puklinami v domě Josefa Halamčeka by se dal už pomalu prostrčit prst. A pořád se zvětšují. Sousedovi vedle otřesy půdy zkosily plot a samotná silnice je plná lajdácky zasypaných děr. Na okrajích se místy propadá.

„Vratislavičtí zastupitelé odsouhlasili, že vyčlení 35 tisíc korun na zaplacení soudního znalce, který by všechny vzniklé škody ohodnotil. Pak bychom postupovali dál. Zatím tu ale nikdo nebyl. Čekáme a nic se neděje,“ dodal muž, který v ulici bydlí 45 let. Škodu jen na svém majetku odhaduje na 300 tisíc korun.

Vedení Vratislavic před časem starousedlíkům slíbilo, že se pokusí zabránit kolaudaci domů i silnice, dokud investor nové výstavby neuvede silnici do původního stavu a nedohodne se s lidmi na zaplacení škody. Domy už ale mají kolaudaci za sebou. „Kolaudační řízení již dnes není podmínkou. U Ještědských výhledů jsme absolvovali závěrečnou kolaudační prohlídku. Stavba byla dokončena podle plánů. Kolaudační souhlas jsme vydali,“ vysvětlil vedoucí stavebního odboru libereckého magistrátu Miroslav Šimek.

Starosta Vratislavic Lukáš Pohanka zdůraznil, že radnice chce lidem pomoci. „Kromě peněz na soudního znalce jsme vyčlenili 600 tisíc korun na rozšíření silnice a na to, že lidem postavíme nové ploty. Investor stavby slíbil, že silnici spraví. Stavbaři jsou určitě proti takovým škodám pojištění,“ doplnil starosta.