Jeho pořízení bylo totiž podmínkou pro zachování statutu traumacentra, které má právě do posledního prosince udělenu ministerstvem zdravotnictví výjimku. V současné době totiž vrtulníky s těžce nemocnými nebo zraněnými pacienty přistávají na libereckém letišti a přesun pacienta do nemocnice trvá v některých případech i více než 10 minut. Nemocnice teď doufá, že o statut nepřijde a věří ve zdravý rozum ministerských úředníků.

Heliport. TAK ŠEL ČAS s heliportem v liberecké nemocnici. S jeho stavbou se v areálu začalo v září, dokončení se ale o několik měsíců posouvá.

O dotaci nepřijde, snad ani o statut

Spoléhá na to alespoň přednosta traumacentra Richard Lukáš. „Doufám, že vnímají, že už je tady heliport přítomný a že se jeho dostavení komplikuje jen kvůli technologickým problémům. O stavbě i prodlevě jsme úředníky informovali, tak snad budou shovívaví."

Zpoždění dokončení heliportu ohrozilo ale nejen statut traumacentra, ale i dotaci z evropských fondů, která je 29 milionů korun. „Ke krácení dotace ale nedojde, její poskytovatel na naši žádost schválil prodloužení termínu dokončení o pět měsíců," ujistil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Přistávat půjde celý rok

Heliport je koncipován jako trojnožka na velmi stabilní konstrukci. „Bude vyhřívaný, osvětlený a měl by fungovat celoročně, což je velké plus. Povede z něj asi 30 metrů nad zemí lávka do sousední budovy chirurgie," popsal Nečesaný.

Podle něj nejde o nejšťastnější řešení, sám by spíše uvítal přistávací plochu na střeše některé velké budovy. Jak bude přistávání vrtulníků a hluk s tím spojený ovlivňovat chod v nemocnici, předjímat nechce.

Heliport. TAK ŠEL ČAS s heliportem v liberecké nemocnici. S jeho stavbou se v areálu začalo v září, dokončení se ale o několik měsíců posouvá.