Stavbu za zhruba 233 milionů korun včetně DPH staví sdružení firem Metrostav DIZ a OHLA ŽS. „Nový parkovací dům pokryje zelená střecha. Liberecký kraj se vydává touto cestou, protože vegetační střecha odpovídá současným ekologickým trendům. Považuji to zároveň za test technologie,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Proměna dolního centra Liberce bude po dostavbě parkovacího domu pokračovat další etapou rekultivace této oblasti, kdy U Lužické Nisy vyroste náplavka. Na projektu, který vzešel z architektonické soutěže v roce 2017, se podílí finančně Liberecký kraj i město Liberec. Cílem je vylepšit okolí úřadu i přilehlá místa, která příliš reprezentativní nejsou.

„Součástí projektu bude přemostění řeky Nisy, které umožní důstojný vstup do sídla krajského úřadu bez zbytečného obcházení. Zároveň se tím naplní vize autora projektu krajského mrakodrapu Zdeňka Plesníka, jehož projekt v 60. letech 20. století s vybudováním takového mostu počítal,“ informoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Zdroj: Liberecký kraj

Zahrnuta je celá plocha parku Na Rybníčku, zpevněné plochy navazující na náplavku a vstup do budovy Krajského úřadu Libereckého kraje, zeleň mezi Domem kultury Liberec a sídlem Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. „Součástí plánu je odstranění lávky přes řeku Nisu, vybudování nové lávky, doplnění veřejného osvětlení a vhodného mobiliáře,“ upřesnil radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.

Liberečané získají možnost sejít až k řece, která bude začleněna do veřejného prostoru. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Vyroste zde nový park i dětské hřiště s herními prvky. „Součástí bude i stánek občerstvení, jedná se o dřevostavbu. Doplňovat ji bude veřejná toaleta,“ přiblížil spoluautor projektu David Pavlišta ze studia re: architekti. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a jiných událostí.