Stavíme nemocnici pro třetí tisíciletí. Takové motto doprovází myšlenku na vybudování Centra urgentní medicíny, která nabírá jasné obrysy. Jedním z přelomových okamžiků se stal výběr generálního dodavatele stavby. Vítězem veřejné zakázky se stala Společnost pro Nemocnici Liberec, kterou tvoří sdružení firem Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group, s nabídkovou cenou 3,146 miliardy korun bez daně. „Centrum urgentní medicíny bude mít zásadní vliv na to, jak kvalitní bude liberecká nemocnice v příštích letech a jak moc bude schopna čelit výzvám, které přinese medicína v příštích desetiletích,“ zdůraznil generální ředitel Krajské nemocnice Liberec (KNL) Richard Lukáš s tím, že to bude největší zdravotnická investice v zemi příštích několika let.
Jednalo se o druhou veřejnou zakázku. První vyhlásila KNL na podzim před dvěma lety, ale žádná z firem, která se účastnila výběrového řízení, nesplnila zadávací podmínky kvůli vypuknutí válce na Ukrajině a nárůstu cen. Soutěž byla proto v dubnu 2022 zrušena a o dva měsíce později došlo k vyhlášení nové. Do té se přihlásily tři subjekty, z nichž jeden nesplnil zadávací podmínky. Člen představenstva KNL Zdeněk Kůs přirovnal soutěž na generálního dodavatele stavby ke klíčové záležitosti. Důraz kladli na bezchybnost a transparentnost. Byla sestavena hodnotící komise čítající pět členů, zahrnovala tři zástupce akcionářů a dva zástupce nemocnice. „Stanovili jsme celou řadu kvalifikačních kritérií, nejdůležitější byla cena,“ informoval Kůs. Po podepsání smlouvy a předání staveniště odstartují stavební práce 1. dubna. Předpokládaný termín dostavby je rok 2026, hotovo by mělo být tedy za tři roky.
Centrum urgentní medicíny zefektivní a spojí provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Své místo v něm najdou klíčové laboratoře, centrum zobrazovacích metod a další navazující pracoviště. Nyní je totiž urgentní příjem rozčleněn na interní a chirurgický a fyzicky je rozdělen mezi dvě budovy. „Stejně tak řada oddělení, ač příbuzná nebo logicky propojitelná, se nachází v areálu nemocnice na různých místech, například laboratoře či intenzivní lůžka,“ osvětlil mluvčí KNL Václav Řičář.
Fakultní mají snazší život
Hlavním investorem stavby je Liberecký kraj, bude se podílet částkou ve výši téměř 2,1 miliardy korun. Finančně se zapojili i další tři akcionáři nemocnice, tedy města Liberec, Turnov a Frýdlant. Přispějí částkou přibližně 180 milionů korun. „Vnímáme odpovědnost a chápeme, že centrum je potřebné nejen pro Liberec, ale pro celý kraj. Pro všechny pacienty, kteří potřebují urgentní péči a zdravotní péči,“ podotkl turnovský starosta Tomáš Hocke.
Krajská nemocnice, která dofinancuje zbytek, má v plánu využít dotační programy Evropské unie. Sám Lukáš poukázal na existenci dvourychlostního zdravotnictví. „Kdybychom byli univerzitní nemocnice řízená přímo ministerstvem zdravotnictví, měli bychom přístup k penězům ve státním rozpočtu. A ty částky, které nás zatěžují, by byly mnohem menším problémem,“ sdělil generální ředitel s tím, že musí jako nefakultní nemocnice vydávat daleko více peněz, aby udrželi zdravotnictví na patřičné úrovni.
Podle hejtmana Martina Půty je Liberecký kraj připraven i v budoucnu podporovat zdravotnická zařízení. Do roku 2030 se zavázali každý rok investovat 40 milionů korun do Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, předloni kraj majetkově vstoupil do Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici. „Usilujeme o vytvoření systému, který funguje v některých krajích. V něm nemocnice spolupracují nejen na základě dobrých kontaktů mezi jejich vedením a odděleními, ale také na základě majetkového propojení,“ informoval.
Konkrétní obrysy začal projekt modernizace dostávat v roce 2012, kdy byla provedena obsáhlá analýza problémů jednotlivých pracovišť. Výrazným impulzem bylo prohlášení Kolegia primářů z roku 2013, které jasně deklarovalo urgentní potřebu vhodné infrastruktury pro další rozvoj nemocnice. O rok později vznikla analýza možností umístění nového areálu a tzv. Malý generel přinesl v roce 2015 odpověď na otázku, jakým způsobem modernizaci provést. Podmínkou bylo zachování plného provozu nemocnice během výstavby. Centrum budou tvořit dva objekty. Jako první se má stavět parkovací dům pro 330 aut. Až bude zprovozněný, začne stavba pavilonu, v němž budou nové operační sály, laboratoře i lůžková část či zázemí pro personál.