Nový výukový bazén pro děti se solným bazénkem, bezbariérovým přístupem a vzduchovými lehátky a lavicí vyroste zhruba za rok jako přístavba plaveckého bazénu v Liberci, v prostoru před Sluneční loukou.

Dostavba bazénu je přitom jednou ze dvou kontroverzních zakázek, kritizovaných minulým povolebním vedením města. Poté, co v zakázce nenašel antimonopolní úřad žádné pochybení, ale mohla stavba odstartovat. To se také včera stalo.

Nákladný projekt za více než 140 milionů korun, který s nejnižší nabídkovou cenou vysoutěžila firma Syner, je z 85 procent financován z evropských fondů, neboť patří do Integrovaného plánu rozvoje města – Lidové sady. Zbytek zaplatí město.

„Součástí bude dětská sauna, skluzavka, devítimetrová potápěčská věž. Hladinu vody v bazénu bude možné libovolně snižovat. Bazén bude přístupný také osobám s horší pohyblivostí. Jde o největší balík peněz, který je určený pro rozvoj města,“ podotkl koordinátor dotací EU Michal Vereščák z magistrátu.

Jak ale přiznal náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům), všechny děti se sem nevejdou. „Máme ještě školní bazén na Základní škole Dobiášova. Vedle toho budeme muset do čtyř let opravit buď bazén na Sokolovské nebo Ještědskou,“ řekl náměstek.

Podle náměstka primátorky Lukáše Martina (ČSSD) hádky mezi politiky kolem této stavby vlastně projektu nakonec prospěly. „O dostavbu bazénu se začali zajímat i zastupitelé, kteří ji dřív zarytě odmítali. Někteří pak změnili názor,“ poznamenal s tím, že pokud by na stavbu bylo vypsáno nové výběrové řízení, jak žádalo předchozí vedení města, Liberec by o evropské dotace na bazén i na přestavbu starých lázní zcela přišel.

Někteří z Liberečanů, kteří včera kolem bazénu chodili, projekt považovali za zbytečný. „Město by mělo dát peníze raději do opravy silnic. Na co bazén? Máme v Liberci přece i aquapark,“ podotkl starší pár. Jiní si ale nový bazén pochvalují.

„Četla jsem o tom, na nový bazén se těším. Pro děti je moc potřeba. Už s prvním dítětem jsem chodila do bazénu,“ řekla Erika Blažková.