Právě nadcházející volební víkend přináší nutnost vyvěsit státní vlajku ve všech volebních místnostech. V pondělí na státní svátek by se měla česká vlajka objevit na úřadech a státních institucích.

„Vyvěšování české vlajky má přísná pravidla, která stanovuje zákon č. 352/2001 Sbírky. Česká vlajka má být vždy v poměru 2:3 (výška x šířka), přičemž modrý klín by měl horizontálně zasahovat až do poloviny. Při svislém zavěšení musí být modrý klín vždy nahoře a červený pruh vpravo. Právě v této věci se často chybuje," uvedl Jan Vrabec z libereckého magistrátu.

Přísná pravidla má i samotné zacházení s českou vlajkou. Když se vlajka balí, měla by být bílá barva složena vždy uvnitř, aby se neušpinila. Překládá se nejprve po delší straně a pak kolmo. Přenáší se vodorovně (rovnoběžně se zemí), klínem vpřed a s červeným pruhem vlevo. Při manipulaci se vlajka nikdy nesmí dotknout země. Pokud se tak stane, měla by se zničit. Vlajka nesmí být používána v poškozeném či špinavém stavu. Po praní se nesmí sušit zavěšená na šňůře od prádla, ale vždy jen na stožáru.

„Nemáme žádnou normu upravující, jak dlouho vlajka může sloužit svému účelu. Vyměnit by se ale měla každé tři měsíce," řekl Jan Vereščák z vratislavické firmy Libea.

Dodal, že právě tady vyrábí vlajky asi 192 států na světě, ale jen česká se dá produkovat do skladu. Ostatní jsou na zakázku. Tenhle týden nastaly pro firmu žně, protože každá z 87 volebních místností v Liberci a 48 v Jablonci potřebuje svou vlastní vlajku.