Liberecký kraj – Co není pojištěné, na to stát nedá ani korunu – pokud ovšem nejde o věc, která běžně pojistit nelze. Uvedl to náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba.
„Neočekáváme samozřejmě, že si obce pojistí třeba silnici nebo chodník,“ dodal. Na komunikace, rozvodové sítě a vodohospodářské stavby tedy stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj přispěje.
V obcích, kde byl během bleskových povodní vyhlášen stav nouze, bude státní podpora činit plných devadesát procent vynaložených peněz. Polovinu musí ale stále uhradit kraj. Tam, kde stav nouze vyhlášen nebyl, dostanou samosprávy jen sedmdesát procent, kraj z této částky zaplatí šedesát.
O výši dotací teprve budou jednat
Dotační výzvu vydalo ministerstvo v pondělí 23. srpna. Nejpozději týden po skončení stavu nebezpečí by kraje měly předložit vyčíslení všech škod vládě, která rozhodne, kolik peněz uvolní.
Zdá se ovšem, že obce na Liberecku s podobnou variantou řešení počítaly. „Jsem především rád, že nám stát přispěje,“ řekl například starosta Chrastavy Michael Canov. „Peníze dostaneme nejspíš na komunikace a mosty, a tam jsou hodně potřeba. Obecní majetek máme vesměs pojištěný, s drobnými výjimkami, jako je mobiliář a podobně,“ dodal.
Podobná situace je v Hrádku nad Nisou. „Všechno jsme měli samozřejmě pojištěno, loni jsme dokonce navýšili pojistnou částku o třetinu,“ uvedl starosta Martin Půta.
Ve Frýdlantu už pojišťovna vyčísluje škody. „Pojišťovací experti nyní vyhodnocují situaci,“ uvedl starosta frýdlantu Dan Ramzer. „Zatím jsme na částce 266 milionů a číslo stoupá. Majetek města je pojištěný, ale snad od státu dostaneme peníze na obnovu silnic, mostů a nového parku, který povodeň naprosto zničila,“ doufá starosta.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůStátní peníze půjdou jen na to, co nešlo pojistit
Ministerstvo pro místní rozvoj tak zadotuje především opravy silnic a mostů
ilustrační foto
|
Foto: Martin Divíšek