„Čím nižší bude účast voličů, tím víc z toho budou těžit dvě strany s nejstabilnější voličskou základnou, tedy komunisté a ODS,“ poznamenal Ladislav Knap z Českého statistického úřadu v Liberci. Počty obyvatel Libereckého kraje, kteří přišli tyto dvě uskupení volit v minulých volbách, ať už to byly krajské, či do Evropského parlamentu, byly totiž vždy téměř totožné.

Naproti tomu voliči sociální demokracie jsou v tomto směru velmi nevyzpytatelní. „Podle statistik nemá ČSSD takové skalní jádro voličů jako ODS a KSČM. Sociální demokraty přijdou v kraji volit jednou tři tisícovky lidí, podruhé třeba osm. Těžko říct, jak to bude letos, je to tak trochu loterie,“ dodal Knap.

Volby do Evropského parlamentu lze posuzovat pouze podle celorepublikových výsledků, přesto bude podle Knapa zajímavé sledovat, jak to dopadne v rámci kraje.

Před pěti lety se ve všech okresech Libereckého kraje stala přesvědčivým vítězem voleb do Evropského parlamentu Občanská demokratická strana. Právě ta se v Libereckém kraji může pochlubit tradičně velmi výraznou podporou voličů. Druzí skončili komunisté. Naopak sociální demokracie ve všech okresech naprosto propadla. „Proto si myslím, že ve srovnání s rokem 2004 to pro ně bude v každém případě vítězství. Jakýkoli výsledek budou moci považovat za úspěch,“ poznamenal Ladislav Knap.

Liberečtí statistici spočítali, že pokud bude účast voličů vyšší, například kolem třiceti procent, získá ODS 28 procent hlasů a KSČM kolem šestnácti. Čím nižší však účast bude, tím se sníží podíl dvou dominantních stran. Tam bude šance pro sociální demokraty a také další strany.

Statistici zároveň předpokládají, že volební účast vysoká nebude. „Když se zeptáte lidí na autobusové zastávce, zda půjdou k volbám, tak vám polovina z nich odpoví, že na to kašlou, protože politikům jde stejně jen o koryta,“ podotkla Stanislava Riegerová z libereckého statistického úřadu. Podle ní však letošní volby může rozhodnout také nějaké aktuální kauza nebo problém, který vyplave na povrch v průběhu příštího týdne. „Lidé se totiž k účasti ve volbách mohou nechat vyburcovat na poslední chvíli,“ dodala Riegerová.

V minulých volbách do Evropského parlamentu byla účast voličů mizivá. Česká republika patřila mezi nejhorší země. Přímo Liberecký kraj pak rovněž patřil mezi kraje s nejnižší účastí.