Šok zažil starosta Chrastavy Michael Canov, když otevřel dopis z ministerstva vnitra. Ve strohém dopise bez oslovení se suše oznamuje, že 52 hektarů lesa v Horním Vítkově zahrnul stát do majetkového vyrovnání s Polskem. „S něčím takovým nemůžeme absolutně souhlasit, nechápu, jak se Vítkov na ten seznam dostal. Minimálně od 11. století je toto území součástí českého státu a teď má připadnout Polsku? Nikdy!", hřímá starosta nad složkou dokumentů a historických map. V místním supermarketu už o tom diskutuje skupinka důchodců. „Nejde mi to na rozum. Proč máme něco vracet, tady Poláci nikdy nebyli. A jak se to shoduje s tou slavnou jednotnou Evropou?", ozývá se z hloučku.

Podle ministerstva vnitra vznikl dluh v roce 1958, kdy došlo k narovnání hranic mezi Československem a Polskem a to na přání polské strany. Té vadila příliš klikatá hraniční čára, požadovala rovnější, aby se hranice daly lépe střežit. Československo ale při výměře udělalo chybu a neoprávněně získalo 368 hektarů. Ty Polsko po nás stále požaduje zpět.

Okrájené Frýdlantsko

„Víte ale, co je hrozné? Že už v tom roce 58 připadla část Bulovky při narovnávání hranic Polsku a teď mu máme dát z našeho dalších 46,2 hektaru," zlobí se starostka Bulovky Romana Šidlová.

„Frýdlantský výběžek je už tak na tom hodně bitý a teď má jít většina toho údajného územního dluhu právě od nás. Takže z východní části výběžku budeme dávat Polsku pozemky a ze západu nás Poláci obtěžují dolem Turów, který chtějí rozšířit a kvůli kterému hrozí na celém Frýdlantsku ztráta vody. Za chvíli se tady z toho stane mrtvý kraj." Vladimír Stříbrný, starosta obce Heřmanic

Ještě v dubnu to přitom vypadalo, že z Bulovky se ukrojí „jen" 30 hektarů. „Teď ale ministerstvo požaduje dalších 13,5 hektaru a to přímo z intravilánu obce. To znamená, že hned za posledními domy, za poslední zahradou v Bulovce, bude státní hranice. S tím nesouhlasíme."

Třetí obcí, která se má zmenšit na úkor Polska, je Horní Řasnice.

„Nelíbí se mi, že si stát dělá s pozemky na našem katastru co chce a vůbec s námi nikdo nekomunikuje. Nikdo se sem nepřijel podívat, nikdo se s námi nejedná, jen posílají čas od času dopis," rozhořčoval se už na jaře starosta Řasnice Radek Haloun.

Někteří ze seznamu vypadli

Původně na seznamu figurovaly ještě Heřmanice a Kunratice, ty teď ale z nového seznamu vypadly. „Na jednu stranu nás těší, že 43 hektarů lesa nám zůstane, na druhou stranu se nemůžeme nečinně dívat, jak to chce stát ukrojit jinde na Frýdlantsku," říká starosta Kunratic Milan Götz. Většinou se mají z obcí vzít lesy, pastviny, někde jde i o mokřady. Stát se několikrát snažil Polsku nabídnout finanční vyrovnání, to ale Polsko vždy striktně odmítlo a trvá na pozemcích.

„Tohle si nemůžeme nechat líbit," přidává se starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. „Frýdlantský výběžek je už tak na tom hodně bitý a teď má jít většina toho údajného územního dluhu právě od nás. Takže z východní části výběžku budeme dávat Polsku pozemky a ze západu nás Poláci obtěžují dolem Turów, který chtějí rozšířit a kvůli kterému hrozí na celém Frýdlantsku ztráta vody. Za chvíli se tady z toho stane mrtvý kraj."

Starostové: Půjdeme i k soudu

Podle starosty Canova je ale postup ministerstva vnitra nezákonný. „Našel jsem smlouvu mezi Českou a Slovenskou federativní republikou a Polskou republikou o dobrém sousedství, solidaritě a přátelské spolupráci z roku 1992, kde stojí, že veškeré majetkové nerovnosti jsou vyrovnány. Podle mě se jedná o zcela bezprecedentní skandál, kdy se představitelé státu snaží bez jakékoli právní opory zbavit části vlastní země." Jenže ministerstvo vnitra se opírá o ujednání tehdejších ministrů zahraničí Dienstbiera a Skubiszewskiho, kteří v tom samém roce o navrácení 368 hektarů jednali. „Tohle ujednání přeci nemůže být nadřazené mezinárodní smlouvě. Pokud se ministerstvo rozhodne dát území Polsku, bude se Chrastava soudit," dodává Canov.

Stojí za nimi kraj

Za obcemi z Frýdlantska stojí i Liberecký kraj. „Předložím do zastupitelstva kraje návrh, že s něčím takovým nesouhlasíme," uvedl hejtman Martin Půta. Na odpověď pro ministerstvo vnitra mají obce 14 dní. „Následně navrhneme cílové řešení, které s uvedenými samosprávnými celky projednáme. O výsledku pak informujeme pana ministra a po jeho schválení předložíme materiál do vlády," řekla mluvčí ministerstva Martina Němcová. Kromě Frýdlantska se má část hektarů pro Polsko ukrojit i z oblasti Jeseníků a Ostravska.