Znáte to. Spěcháte od náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci dolů ulicí Pražskou nebo Moskevskou a jako na potvoru se vám do cesty postaví cizí člověk, často žena. Šermuje vám před očima nějakou voňavkou. Samozřejmě, že pro vás za velice výhodnou, pouliční cenu.

Je ale velmi pravděpodobné, že jde o zboží ukradené před několika minutami v nejbližší drogérii.

Bezmála dva roky platnou libereckou vyhlášku o zákazu pochůzkového prodeje v městské památkové zóně před několika dny ústavní soud zrušil. Vedení města ale nyní hledá, jak zabránit tomu, aby se do historického centra pouliční prodejci houfně vraceli.

„Budeme hledat jiné cesty, jak prodej v památkové zóně zakázat,“ potvrdil náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).

Zákaz pouličního prodeje byl součástí vyhlášky o veřejném pořádku a začal platit ještě za bývalého vedení města v lednu roku 2010. Dodržování vyhlášky kontrolovali v terénu městští strážníci, kteří mohli prodejce z centra vykázat a ještě mu udělit pokutu ve výši 1 000 korun.

Vyhláška se ovšem nevztahovala na řádně povolené charitativní sbírky.

„Zažil jsem to. Nejčastěji mi vnucovali toaletní vodu nebo jiné zboží z drogérie. Vedle toho mně nabízeli i třeba pojištění nebo internet nebo vybírali peníze na údajnou charitu. Chovali se dotěrně, bylo to nepříjemné,“ svěřil se Petr Málek, který chodí přes náměstí několikrát týdně.

Vyhlášku hned po jejím zrodu kritizovalo ministerstvo vnitra. Radnice ale neustoupila a ministerstvo dalo podnět k šetření Ústavnímu soudu České republiky.

„Stát nás pořád za něco peskuje. Pouliční prodejci často nabízejí věci, které jsou kradené. Navíc lidi na ulici obtěžují. Nechceme se s tím smířit,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).