Pěkně perný podzim zažívají liberečtí archeologové. Při stavebních pracích našli přímo v centru města přibližně 200 let staré dřevěné potrubí, které našim předkům sloužilo jako vodovod. Jen pár set metrů odtud v Kostelní ulici pak prozkoumávali starobylý sklep, který zde zůstal po měšťanském domě. A souběžně s tím vydala Raspenava tajemství hrobů, ukrytých pod silnicí.Vodovod je patrně nálezem nejstarším.

Postup výroby neznáme

„Z pramenů víme, že podobné vodovody se ve městech používaly v 18. století. Existovaly dva druhy, první byl vodovod dlabaný do seřízlého kmene, který se později spojil, druhý byl vrtaný do neporušené klády. Mechanismus výroby ale neznáme," podotkla archeoložka Severočeského muzea v Liberci Michaela Bradáčová.

Kusy starého vodovodu se v okolí Nerudova náměstí našly již loni v říjnu. Pozůstatky vodovodního řadu byly stejně jako ty nově nalezené vyzvednuty ze země a odeslány k expertíze. Ta by měla podle počtu letokruhů v kmeni potvrdit domněnku archeologů, že vodovod pochází z dob, kdy se oblasti Nerudova náměstí říkalo Filipovo město podle Kristiana Filipa Clam-Gallase, majitele zdejšího panství, který podobě města vtiskl novou tvář. Stavba obytné čtvrti kolem dnešního Nerudova náměstí se datuje do roku 1784.

Čtěte také: Mrtví na Neruďáku. Jak to tenkrát bylo?

Souběžně s vodovodem dokumentují archeologové i sklepení po domě, který stál vedle hotelu Praha v Kostelní ulici. Objeveno bylo náhodou, když se na zdejším parkovišti propadla zem. „Místnosti svědčí o klasicistním původu domu, možná z 18., možná 19. století. Objevili jsme zde betonové nádrže, které se kdysi používaly jako lednice," podotkla Michaela Bradáčová.

Posledním objevem těchto dní je nález pohřebiště v Raspenavě, kde se provádí odkanalizování. Oblast nedaleko kostela ukrývá kostry, kde nejmladší mohou být i 70 let staré, nejstarší z 19. století. V současnosti probíhá mapovací průzkum.