V krajských volbách chtějí Starostové uspět a získat víc mandátů

„Nechceme slibovat zázraky a nemožné věci. Témata kraje jsou praktická a toho se chceme držet," uvedl lídr hnutí a současný hejtman Martin Půta. Podle něj budou podzimní volby do krajů jiné v tom, že do nich poprvé zasáhne Hnutí ANO, které má mezi voliči velikou podporu. „Voliči by si ale měli uvědomit rozdíl mezi celostátními a krajskými volbami. Kraj nemůže snižovat daně, nevyřeší uprchlickou krizi a podobně. Přesto se obávám, že tato témata se ve volbách objeví, ačkoliv s fungováním kraje nemají nic společného," dodal Půta.

Podle volebního manažera SLK a starosty Zákup Radka Lípy, mají Starostové ambici získat 16 mandátů. V současné době mají 13 křesel, z toho jedno patří zástupci České unie pro sport a zdraví. „Máme kvalitní kandidátku, na které jsou lidé, kteří mají bohaté zkušenosti se samosprávou i veřejnou správou. Vědí, co obce nejvíc tíží," řekla stávající předsedkyně klubu Starostů Lena Mlejnková, která je na kandidátce na šestém místě. První místo má hejtman Martin Půta, dvojku jeho statutární náměstkyně Hana Maierová, trojku ekonomický náměstek Marek Pieter, čtyřku starostka Doks Eva Burešová a pětku liberecká zastupitelka a nakladatelka Květa Vinklátová.

Na kandidátce je na osmém místě i starosta Chrastavy Michael Canov, který bude zároveň kandidovat za liberecký okrsek do Senátu. „Mandát starosty si, pokud uspěji, ponechám a uvidím, zda na starostu budu kandidovat i v příštím období," zmínil Canov. Na kampaň má zatím vyčleněno 700 000 Kč. Samotná kampaň do krajských voleb by pak SLK měla vyjít na 5,5 milionů korun. Spustit ji chtějí Starostové během června. Kampaň chtějí vést věcnou a ve slušné rovině.