Staré známé tváře jako dlouholetí zastupitelé Jaroslav Zámečník či Jiří Šolc, ale také političtí „nováčci“ jako ředitelka divadla Jarmila Levko nebo šéf ZOO David Nejedlo. Tak vypadá kandidátka Starostů do letošních komunálních voleb. Starostové ji ve středu představili jako jedni z prvních. Zveřejnili také svůj volební program.

Na kandidátce se objeví i čtyři zástupci KDU-ČSL a tři zástupci TOP 09. Ani jedna z těchto stran tak letos nesestaví vlastní kandidátky. „Ukazujeme, že umíme sjednocovat,“ uvedl kandidát na primátora Jaroslav Zámečník. KDU-ČSL v minulých volbách získala 2,3 % hlasů a do zastupitelstva se nedostala. TOP 09 reprezentují v zastupitelstvu dva zástupci, i tak se rozhodla kandidátku nesestavit.

„Náš program je v podstatě totožný,“ vysvětlil člen regionálního výboru TOP 09 Zdeněk Chmelík. Program Starostů obsahuje dvě stovky bodů, které jsou rozděleny do deseti kapitol. „Našimi prioritami je větší bezpečnost, levnější MHD, větší čistota veřejného prostoru či lepší stav silnic a chodníků,“ vyjmenoval Zámečník.

PTALI SE LIDÍ, CO JE TRÁPÍ

Starostové čerpali mimo jiné z průzkumu mezi obyvateli města. Anketu nazvanou „Liberec má starosti“ vyplnilo přes dva tisíce lidí. V minulých volbách se Starostové umístili třetí za Změnou pro Liberec a hnutím ANO, s osmi zastupiteli nakonec skončili v opozici. Letos pomýšlejí na větší úspěch. „Cílem je získat šestnáct zastupitelů,“ informoval hejtman Martin Půta, který je předsedou Starostů pro Liberecký kraj.

V první desítce kandidátky se nepřekvapivě objevil i současný primátorův náměstek Ivan Langr. Ten přitom před čtyřmi lety kandidoval za Změnu, na konci loňského roku ohlásil odchod. „Neberu to jako zradu voličů, program Změny z roku 2014 a program Starostů je velmi podobný,“ uvedl. Změna je dnes podle něj jinou stranou, než bývala. „Změnily se její hodnoty, změnili se její představitelé. Nejsem jediný, kdo odchází,“ připomněl Langr.

LIBEREC OTEVŘENÝ LIDEM

Ze Změny odešli rovněž Zuzana Kocumová a Jaromír Baxa, kteří tento týden představili nové volební uskupení Liberec otevřený lidem (LOL!). To jinak sází především na nováčky. „Řada současných zastupitelů je dnes až příliš zaujata osobními spory z minulosti, větší prostor by měly dostat i nové tváře,“ vysvětlil Baxa. LOL! by rádo zlepšilo fungování radnice či kvalitu školního vzdělávání.

Náměstek Jan Korytář (Změna) je připraven se svými bývalými kolegy spolupracovat. „Pokud to myslí vážně, dají do toho potřebné úsilí, čas i finance, budu jim i já držet palce, aby překročili potřebných 5 %. Jinak by mi to přišlo jako zbytečné oslabení toho, o co se v Liberci dlouhodobě snažíme,“ řekl Korytář. Také Změna by ráda navázala na minulý úspěch a ve volbách zvítězila.