„Chceme, aby na kandidátce byly zastoupeny jednotlivé regiony kraje. Kdybychom šli do voleb s TOP 09, tak by se možná na všechny nedostalo. Také bychom byli rádi, kdyby za nás kandidovali i starostové z menších obcí, nejen z největších měst kraje,“ vysvětlil Martin Půta. „Věřím tomu, že když budeme my i TOPka kandidovat samostatně, tak každý subjekt uhraje ve volbách lepší výsledek,“ dodal.

Sice nejsou známy ještě další osobnosti a jejich pořadí, ale podle Martina Půty se na kandidátce objeví všichni Starostové, co už jsou dnes krajskými zastupiteli. Mezi ostatními jmény, která lídr prozradil, je také starosta Chrastavy, první místopředseda strany Michael Canov, anebo starosta Vratislavic Lukáš Pohanka.

Starosta Pohanka přitom zrovna nyní čelí ostré kritice vratislavické opozice. Ta se jej příští týden na mimořádném zastupitelstvu dokonce pokusí svrhnout. „Věřím, že Lukáš Pohanka spory ve Vratislavicích ustojí,“ poznamenal Martin Půta.

Starostové chtějí po volbách zastavit zadlužování kraje a prosadit rozumné 
a transparentní nakládání s veřejnými financemi.

„Krajské volby rozhodnou o opravách silnic, škol a nemocnic a o celkovém rozvoji kraje v dalším období čtyř let,“ zdůraznil lídr strany.
Marek Pieter, starosta Desné a krajský zastupitel, doplnil, že po volbách předpokládají Starostové spolupráci 
s TOP 09.

„Naše spolupráce na regionální úrovni bude pro obyvatele Libereckého kraje jistě prospěšná,“ uvedl starosta Desné Marek Pieter.

Vedení TOP 09 v Libereckém kraji rozhodnutí Starostů nepříjemně překvapilo. „Docela mne to mrzí, protože společnou kandidátku jsme připravovali půl roku. Myslím si, že pro obě strany by bylo výhodnější, kdybychom šli do krajských voleb společně,“ řekl krajský předseda TOP 09 Jiří Kočandrle.

Starostové by rádi ve volbách získali 20 procent hlasů. Nyní mají na kraji sedm mandátů. „Není úplně dobré, když trvá zastupitelstvo hodinu. Ale nerad bych, aby se po volbách utápělo v nekonstruktivních debatách třeba až 10 hodin, jak je tomu v Liberci,“ řekl Martin Půta na adresu politických soupeřů, Změny pro Liberecký kraj.