„Současný postup vedení STAN při řešení kauzy dopravního podniku v Praze a Petra Hlubučka plně podporujeme. Myslíme, že vyvození konkrétní politické odpovědnosti osob, které v kauze hrály nějakou roli, považujeme za přístup, který je správnou součástí politické kultury,“ uvedl předseda SLK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Starostové podporují také svolání mimořádného sněmu STAN, v co nejkratším termínu. „Myslíme, že tam musí proběhnout otevřená diskuze k současným kauzám a také hledání kontrolních mechanismů, které jim budou v budoucnu předcházet. Zejména v oblasti financování a kontroly finančních darů, které STAN přijímají. Musí to přejít z principu, že jsme všichni kamarádi a známe se, do principu jasné kontroly jednotlivých darů a konkrétního vysvětlení, proč se dar na účtu STAN objevil,“ zdůraznil Půta.

Lídr SLK vyzývá ke kompletní obměně předsednictva STAN. „Moji osobní podporu má Vít Rakušan, jako předseda hnutí a věřím, že bude opět kandidovat na předsedu. Jsem přesvědčen, že je jediný z lídrů, který je schopen hnutí provést tímto těžkým, bolavým obdobím. Pevně věřím, že do vedení STANu budou kandidovat nové a respektované osobnosti z místní, krajské i celostátní politiky,“ uvedl dále Půta.

Podle Půty není kauza Hlubučka systémovým problémem, ale jeho osobní zradou principů.

Policisté přivádějí bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku, 17. června 2022, Praha.
Kauza Hlubuček rozšíří slovník z odposlechů. Komu říkali Slepičák či Carevna

„Myslím, že drtivá většinu našich starostek a starostů a zastupitelů je z toho, co se odehrává v Praze překvapená a zděšená a já pevně věřím, že to nepoškodí jejich práci v obcích, městech a na úrovni krajských zastupitelstev,“ dodal předseda SLK.

Starostové pro Liberecký kraj v rámci vyjádření připomněli, že vznikali jsme v roce 2008, jako uskupení kandidující v Libereckém kraji do krajských voleb. Ve Zlínském kraji už čtyři roky před tím vznikalo STAN jako uskupení starostů obcí kraje. „Obě uskupení fungovala a fungují jako samostatné politické subjekty, se samostatným financováním a svojí právní subjektivitou, což je potřeba zdůraznit ve světle toho, co nyní vytanulo na povrch a jaké kauzy se řeší,“ zdůraznil místopředseda SLK Jan Sviták. Na druhou stranu poznamenal, že SLK bylo a bude partnerským hnutím STANu.

Díky společné kandidatuře má Liberecký kraj své zástupce v parlamentu v osobách Jarmily Levko a Jana Berkiho a v senátu zvolené senátory Jiřího Voseckého, Michaela Canova a Jaroslava Zemana. Poslankyně Jarmila Levko připomněla, že SLK mají vlastní a veřejnosti přístupné financování na transparentním účtu, kde mohou vidět, kdo přispívá. „Valnou většinou jde o dary nás členů nebo podporovatelů, kteří jsou i na kandidátní listině. Pouze malá část jsou regionální firmy, jejichž podpory si velmi vážíme,“ podotkla Levko.

Ilustrační foto
Můžeme krást. Hlubučkův gang řídil muž ze Zlína s vazbami na Krejčíře

Doplnila, že díky spolupráci se STANEm můžeme SLK prosazovat regionální cíle i v nejvyšší politice. Aktuálně například hlasem libereckého regionu postoj proti rušení stavebních úřadů nebo třeba jsme zastánci urychleného řešení energetické krize.

Obavy z toho, že se aktuální kauza promítne do volby voličů v podzimních komunálních, příliš velké zástupci SLK necítí. Domnívají se, že situace zamíchá kartami zejména v Praze.