Zoo proto lemury z výběhu stáhla. Vodní ptactvo, kterému ostrov dosud výhradně patřil, o nové sousedy nepřijde, vzácné poloopice původem z Madagaskaru dostanou další šanci.
Podle vedoucího zoologa Luboše Melichara mají lemuři přirozený odpor k vodě, i když plavat umí, jak včera dokázali. Kromě toho je výběh obehnán elektrickým ohradníkem, ale ani ten nezafungoval, přestože všechna opatření konzultovali liberečtí chovatelé s kolegy z olomoucké zoologické zahrady, kteří mají s chovem lemurů dlouhodobé zkušenosti. Ostrov měl být pro lemury vhodným místem i proto, že z něj nedosáhnou na větve okolních stromů. Proč na něm lemuři nechtěli zůstat, musí chovatelé zjistit.
Přes všechny přípravy pracovníci zoo počítali s tím, že by hbité poloopice mohly utéct. „Tohle se prostě v zoo může stát a i na útěkový scénář jsme byli připravení. Samozřejmě nás to netěší a doufáme, že se nám podaří lemury na ostrov vrátit do konce června," sdělil mluvčí liberecké zoo Jan Kubánek. Než bude moci zoo lemury na ostrov vypustit, bude muset zabezpečení upravit.
Skupinu tvoří čtyři samci Rarach, Satanáš, Belzebub a Azrael. Do liberecké zoo se dostali už v září minulého roku z olomoucké zoo a včerejšek byl první a zatím i poslední den, kdy je mohli návštěvníci spatřit. Rozšířit skupinu černých samců i o hnědě zbarvené samice zatím zoo nechystá. Záleží, jak se jim bude dařit chov stávajících lemurů. Ve volné přírodě tento ohrožený druh poloopic obývá deštné lesy na ostrově Madagaskar. Na výšku mají až 110 cm, živí se plody, semeny a drobnými obratlovci. Dožívají se zhruba 20 let.
Autor: Jitka Blehová