V úterý se pokusili zástupci kraje, odborníci na školskou problematiku i lidé z ministerstva školství na téměř čtyřhodinovém semináři vysvětlit ředitelům škol a starostům obcí, proč nelze slučování škol a snižování počtu osmiletých gymnázií zabránit.

„Cítím se jako lovná zvěř v době, kdy byla vyhlášena lovecká sezóna. Dovídám se, že osmiletá gymnázia mohou za vše, především za snížení kvality výuky na základních školách, kterým berou nadanější žáky. Ministerstvo chce, aby kraje počet víceletých gymnázií snížily. Jenže právě ministerstvo tato gymnázia před lety zřídilo,“ vystoupila na diskusi ředitelka Gymnázia Frýdlant Alena Hlávková.

Připomněla, že na Frýdlantsku, sužovaném vysokou nezaměstnaností, žijí jen tři procenta lidí, kteří mají vysokoškolský diplom. Osmileté gymnázium ovšem navštěvují i děti rodičů s nižším vzděláním. Pokud zanikne, pak podle ředitelky Hlávkové klesne vzdělanost v celém regionu. „Student osmiletého gymnázia je ke studiu podchycený od dětství. Vidí tak ve vzdělávání nějaký smysl, a je ochotný v raném věku věnovat škole nějaké úsilí,“ podotkla ředitelka.

Připojil se k ní i frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS). Navrhl kraji, aby zrušil raději některé z víceletých gymnázií v Liberci, kde je škol dost, ale frýdlantské zachoval. Znovu zopakoval, že město si chce reformu školství dělat samo, se svými lidmi a podle potřeb svého regionu. Odmítá diktát Libereckého kraje. Proto je Frýdlant ochotný převzít gymnázium jako jeho zřizovatel.

„Na Frýdlantsku žije pětadvacet tisíc lidí. Nemáme tu nic, jen nemocnici, gymnázium a firmu TRW, která je největším zdejším zaměstnavatelem. Když zrušíte osmileté gymnázium, vezmete dětem šanci na vzdělání. Mých dvacet pět tisíc lidí chce někdo zaříznout! My se ale nedáme,“ zvolal starosta.