„Počet výjezdů je srovnatelný s jinými dny. Spíš se kvůli sněhu snižuje dojezdová rychlost,“ potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Plní se také ordinace odborných a praktických lékařů. „Situace je těžká také pro kardiaky, lidi s onemocněním plic, astmatem nebo chladovými alergiemi. Špatně ji snášejí i lidé s bolestmi kyčlí, onemocněním cév nebo po operaci.

Bojí se vycházet. Někteří se nedostanou ani pro léky. Ujít s bolestmi kloubů v těžkém sněhu třeba sto metrů je pro ně překážkou. Musí se zastavit, odpočinout, nemají se o co opřít. Ze sta se rázem stává pět set metrů,“ popsala praktická lékařka z Liberce Monika Hauptigová. Není to ale jen zdravotní postižení, kterým počasí limituje hlavně starší a nemocné lidi.

„Mají strach, že kdyby upadli, nikdo jim nepomůže,“ netají se s příběhy ze své praxe lékařka. „Mám třeba pacientku, která už dva měsíce nevyšla ven z bytu. Sníh na chodníku nikdo nevyhazuje, a tak žije jen o vařených bramborách,“ uvádí další smutný případ lidí, kterým nepomůžou děti ani sousedé.

„Situací jsme se zabývali. Víme, že je pro staré a invalidní lidi těžká. Včera jsme zrovna navštívili vozíčkářský pár v našem seniorském domě. Zřídili jsme krizovou linku pro lidi, kteří se kvůli zdravotnímu stavu nemohou dostat ven z bytu,“ říká náměstkyně pro sociální oblast Magistrátu města Liberce Martina Rosenbergová. Číslo telefonní linky je 485 243 142.