Nad horskou chatou Smědava se stahují mračna. Tedy alespoň z pohledu některých turistů, kterým se nelíbí její plánovaná přestavba. „Z toho, co jsem viděl ani nejde o přestavbu, ale o úplně nový objekt. Už teď ztratila Smědava svůj půvab poté, co tam začala fungovat samoobslužná restaurace. Myslím, že nová podoba už bude jen hřebíčkem do rakve,“ řekl Deníku Robert Černický, který ze Smědavy často vyráží na běžky.

Domy na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci 21. srpna 1968 v okamžiku, kdy do nich najel okupační tank.
1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

„Na schůzce, která proběhla s majitelem a projektantem bylo řečeno, že nový objekt by měl být větší než současná chata, ale menší než to, co bylo na Smědavě ještě před požárem v roce 1969,“ uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák s tím, že Hejnice nemohou do projektu příliš mluvit, protože nezasahuje do jejich katastrálního území. To patří sousední obci Bílý Potok.

ZDROJ VODY

Návrh nové podoby chaty Smědava. Ze staré budovy by nemělo zbýt nic, má se zbourat. Důležité slovo ale bude mít Správa CHKO Jizerské hory, na které záleží, zda stavbu v navržené podobě povolí.Zdroj: Deník„Zatím proběhlo jedno setkání architekta se zastupiteli, majitel objektu se ani neobtěžoval přijet. Přitom chtějí stavět na našem katastrálním územím a to i v části, která je dnes nezastavitelná, je vedená jako les. Dobrý pocit z toho zatím nemám, v tuto chvíli to na mě působí dost nepřipraveně, spousta věcí je tam nezodpovězená. Přijde mi, že zastupitelstvo chtějí trochu obejít,“ sdělil starosta Bílého Potoka Vladimír Hanzl.

Student Agency. Ilustrační foto
Cenová válka dopravců odstartovala. Regiojet se zalekl konkurence

Podle něj je pro obec nejdůležitější otázka ochrany vod. „Na Smědavě jsou tři prameny, které slouží jako zdroj pitné vody pro půlku Frýdlantska. Už teď teče všechno z chaty rovnou do vodoteče. Jak to bude se splaškami, až tam budou pokoje pro hosty? Na to nám nikdo neodpověděl,“ dodal Hanzl s tím, že není vyřešená ani otázka parkování. Dnes se tam parkuje na řadě míst víceméně na černo, protože vše je vedeno jako les.

Starosta Bílého Potoka se pozastavuje i nad vzhledem nové budovy. „Dávali jsme jim staré fotografie Smědavy, aby aspoň štít připomínal starou chatu, ale to nechtějí. Přitom tady Správa CHKO nepovolí lidem z obce skoro nic nového postavit, proto si myslím, že to nebude tak jednoduché, jak si myslí,“ uvedl Hanzl. Podle informací Deníku plánuje Správa CHKO Jizerské hory posouzení návrhu poradní komisí architektů.

Hledat nelegálně pracující cizince pomáhal i kynolog se svým svěřencem.
Policie dělala razii. Chytila cizince pracující na černo

TŘI HOTELY

Chata Smědava patří Jindřichu Řehákovi, který není na Frýdlantsku neznámý. Kromě Smědavy mu patří i hotel Antonie ve Frýdlantě a hotel Montania, dříve Darré, u přehrady Souš. Na Antonii získal Řehák třetí nejvyšší dotaci z evropské unie na soukromý hotel v ČR. Montanii zase koupil v roce 2008 jako údajně jediný zájemce v aukci, kterou pořádalo ministerstvo vnitra, tehdy vedené Ivanem Langerem.

Ovce. Ilustrační foto.
Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Mnohem víc je ale Řehák známý jako bývalý jednatel, dnes už jen jediný společník firmy Hospimed, která figuruje mimo jiné v úplatkářské kauze Davida Ratha. Sám Řehák odešel od soudu s nepodmíněným trestem 5,5 roků a pokutou 1 milion korun. Trest si zatím neodpykal.