Sehnat v pracovní den ráno místo v autobuse do Prahy není nic jednoduchého. Za prací do hlavního města dojíždějí z Liberecka stovky lidí. Ti, kteří každodenní pendlování nevydrží, se do metropole buď stěhují, nebo mění svou práci za jinou v Liberci. Udržet více lidí v regionech se teď snaží poslanci opozičních Starostů a nezávislých v čele s bývalým semilským starostou Janem Farským. Do Sněmovny předložili návrh na změnu vybraných zákonů, podle kterého by se 23 pražských úřadů přesunulo do jiných krajských měst.

Silničáři jsou připraveni.
Krajští silničáři se zimy nebojí. „Jsme připraveni,“ hlásí

„Vzhledem k tomu, že se jedná o centrální úřady, jejichž partnerem jsou primárně další úřady, státní správa se občanům nijak nevzdálí,“ uvedl Farský. Navrhované stěhování má zajistit, aby vysokoškoláci neopouštěli regiony, ale našli větší pracovní uplatnění i v nich. „Mezi Prahou a zbytkem republiky je obrovský rozdíl, který se stále zvětšuje. V počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí, ve mzdách, v kvalitě a dostupnosti služeb,“ vysvětlil Farský.

Stěhování by se podle návrhu mělo dotknout i Liberce. Přemístit by se sem mělo grantové Centrum pro regionální rozvoj a také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten sice zaměstnává téměř 1700 pracovníků, většina z nich ale už dnes sídlí v regionech v územních pracovištích. Pražské ústředí zaměstnává podle mluvčího úřadu Radka Ležatky 146 lidí.

Areál devastovaných můstků v Liberci je na prodej.
Můstky u LVT jsou na prodej. Může je nahradit hotel i kanceláře

„Z hypotetického hlediska se dá uvést, že pokud by bylo ústředí ÚZSVM přesunuto do Liberce, musely by být z naší liberecké budovy vystěhovány téměř všechny ostatní státní instituce, které ji v současné době užívají,“ poukázal Ležatka. Své pobočky zde má asi deset úřadů. Problémem by přitom mohl být nedostatek vhodných administrativních budov vlastněných státem. Liberec má totiž problém i s umístněním vlastních úředníků.

Část z nich sídlí v nevyhovující a chátrající budově Uranu, část v památkovém objektu Liebiegovy vily, která pro tento účel není uzpůsobená. Zcela nevyužitý je ale naopak třeba objekt bývalého Skloexportu, který byl shodou okolností stavěn pro úřední účely.
„Dalším důsledkem by byl nepochybně odchod části kvalifikovaných zaměstnanců, kteří mají bydliště v Praze a neakceptovali by zvýšené náklady na dojíždění,“ dodal Ležatka.

Strom republiky v Liberci.
OBRAZEM: I Liberec má Strom republiky, koncert k výročí bude v divadle

S něčím takovým ale návrh podle Farského počítá. „Návrh je připraven s odloženou účinností 5 let, tudíž úřady i jejich zaměstnanci budou mít čas se na změnu sídla připravit,“ reagoval Farský. Liberec není jediným dotčeným městem. Starostové navrhují také třeba přesun Nejvyššího kontrolního úřadu do Olomouce, Správy železniční dopravní cesty do Hradce Králové nebo Ústavu pro studium totalitních režimů do Ústí nad Labem.

Návrh, mezi jehož předkladatele patří i bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek, teď musí projednat Sněmovna, v níž jsou však Starostové nejmenší a navíc opoziční stranou.

Silný vítr. Ilustrační snímek.
Liberecký kraj zasáhne v pondělí silný vítr, na horách až o síle vichřice