Následující den otiskly jeho výzvu noviny. To už ale mířil autem do oblasti obsazené Američany, aby se s nimi pokusil vyjednat obsazení Liberecka jejich vojskem. Jeho plány však nevyšly.

Nedaleko Plzně je zajat a vězněn. Když zjistil, že bude souzen jako válečný zločinec, spáchal sebevraždu. Skly brýlí si podřezal žíly. Dva dny po konci války, čtyři dny po svých sedmačtyřicátých narozeninách.

Konrád Henlein se narodil 6. května 1898 ve Vratislavicích. Jeho matka byla rozená Dvořáčková. Žil v Rychnově u Jablonce. Vystudoval obchodní akademii v Jablonci nad Nisou.

Roku 1933 stál u zrodu známé Sudetendeutsche Partei (SdP). Později byl jmenován říšským místodržícím. Ve funkci, do níž ho instaloval sám Adolf Hitler, setrval až do své smrti.

Zdroj: Kniha o Liberci, R. Karpaš

Na oslavu konce války dorazí ruský konzul. K vidění bude i vojenská technika

Liberec V pátek 8. května, na Den vítězství, přijede do Liberce ruský konzul Igor Melnik, aby tu předal medaile prezidenta Ruské federace veteránům II. světové války. Medaile prvního stupně předá veteránům i hejtman Martin Půta. „Zatím nevíme, komu půjdou ruské medaile, konzulát to tají. My předáme ocenění Stanislavu Hněličkovi, Milanu Kulíkovi, Josefu Vyletělovi, Alexandru Hronovi, Františku Herclovi a Vladimíru Vaňousovi. Stane se tak ve 13.15 v Severočeském muzeu."

Předtím u Štefánikových kasáren proběhne od 10.45 vzpomínková akce i s výstavou „Sto let chemické války".

Vojenská technika bude k vidění i před Severočeským muzeem, kde od 14 hodin představí Lubor Lacina novou knihu o koncentračních táborech „Za ostnatým drátem". V 16 hodin pak v muzeu seznámí Ivan Rous zájemce s informační mapou o Hrádku nad Nisou v roce 1945.