Tento týden se jednání rozeběhla nanovo. Starostové doufali, že se situace uklidní a společný čtyřkoaliční projekt se jim podaří oprášit. Už úterní jednání s LOL ale ukázalo, že to byla nereálná představa. Ve středu večer se Starostové opět sešli s hnutím ANO. Průběh jednání pro Deník okomentoval lídr Starostů Jaroslav Zámečník.

Jak probíhala vaše středeční schůzka s hnutím ANO?
Byla to schůzka dvou vyjednávacích týmů, mluvili jsme o výhodách a nevýhodách různých variant.

Jaký byl výstup schůzky?
Obě strany mají za to, že bychom měli pro koalici hledat co největší počet zastupitelů. Další jednání budeme mít nejspíš v pátek.

Takže pořád jste na tomtéž a neudál se žádný posun?
Já tam vidím posuny, ale těžko se to komentuje do médií. Každým dalším dnem se posouváme. Zatím jsme vždycky slyšeli, že ostatní strany nechtějí do koalice kvůli někomu dalšímu. Pořád se ptáme, proč to je, co jim na nich vadí a jak by se to dalo vyřešit. Za ten týden se řada věcí vysvětlila. Z naší strany, od Starostů, jsme na tomtéž. Stále chceme spolupráci co nejvíce stran.

Zůstává postoj hnutí ANO, že nechtějí do koalice s ODS?
To by musel odpovědět pan Němeček (lídr Jiří Němeček, pozn. red.). My jsme k tomu přistoupili tak, že ANO s nimi nechtělo do trojkoalice, ale jiné varianty jsou pořád otevřené.

S kým budete jednat v pátek? Jen s hnutím ANO?
Přizveme k tomu další partnery. Naše snaha je, aby všechny čtyři strany, tedy my, ODS, ANO a LOL, nějakou formu spolupráce našly. Třeba nebudou všechny čtyři v koalici, ale třeba se najde i jiná forma spolupráce. To může být i podpora programových priorit, společné zpracování programového prohlášení. Řešíme, jak těch 33 zastupitelů nerozehnat od sebe, nepoštvat je proti sobě.

A co ta poslední strana, která se do zastupitelstva dostala, tedy Změna?
Zatím ji neoslovujeme, nebyl důvod. Oni se nejvíce vyhraňovali vůči ostatním, vůči ODS nebo Starostům.

Stihne se koalice dojednat do ustavujícího zastupitelstva?
Do pátku do 16 hodin je možné podávat námitky k soudu. Pokud se tak nestane, primátor má 15 dnů na vyhlášení zastupitelstva. Já myslím, že to stihneme.