„Zájem skutečně narůstá. Není to nijak dramatické, turistů u nás přibývá každý rok. Letos je patrný pokles návrhové činnosti od pojišťoven. Naopak stoupá počet samoplátců, hostů, kteří si pobyt v lázních hradí zcela sami, bez přispění pojišťovny,“ řekl Deníku Oto Doležal, ředitel Lázní Kundratice.

„Za první pololetí letošního roku přivítaly české lázně 333 tisíc návštěvníků, což znamená meziroční nárůst o 5,5 procenta. Na nárůstu se podílejí Češi i cizinci,“ uvedl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Česká a zahraniční klientela se dělí téměř půl na půl. „Letošního roku pobývalo v českých lázních 166 tisíc Čechů, což znamená meziroční nárůst o 3,6 procenta. Cizinců přijelo 167 tisíc, což představuje meziroční nárůst dokonce o 7,5 procenta,“ vyčíslil návštěvnost českých lázní Tomio Okamura.

Lidé ale tráví v lázeňských pokojích méně dní, než tomu bylo v průměru v minulých letech. Důvod je prostý. Klienti, kteří využívají lázní jako relaxačního střediska a platí si pobyt sami, jezdí do lázní spíše na víkendy.

„V poslední době se však zkracuje délka pobytu v lázních. Lidé stále méně jezdí na dlouhé léčebné pobyty a raději si užívají prodloužené relaxační víkendy,“ vysvětlil Tomio Okamura.

V poslední době se také změnila nabídka služeb v lázeňských střediscích. Některé léčebné pobyty se mohou podobat luxusní wellness dovolené. Lázně už totiž nenabízejí svým hostům jen tradiční ozdravné lázeňské pobyty.

Řada českých lázeňských středisek připravuje pro své klienty netradiční programy, zvýhodněné nabídky a podobně. I proto stoupá počet návštěvníků.

„Přes léto nabízíme program Letní bahenní dovádění. Ten navštívily i rodiny s dětmi a moc se jim u nás líbilo. Na listopad a prosinec chystáme adventní program. To budou relaxační kúry pro klienty, kteří si chtějí odpočinout před vánočním shonem,“ popsal Oto Doležal.

Lázně zvýhodňují například i seniory, kteří si mnohdy nemohou drahý lázeňský pobyt dovolit. „My máme seniorský program, který je upraven z hlediska procedur a je i cenově zvýhodněn,“ podotkl Oto Doležal.

To ovšem neznamená, že lázně turisté nevyhledávají pro jejich původní účel. Léčebné pobyty jsou stále velmi oblíbené a řada klientů jezdí právě na tradiční léčebné pobyty.

„České lázně mají ve světě dobrou pověst, a ačkoliv se stále častěji prosazují takzvané relaxační wellness pobyty, tedy odpočinek s masážemi a koupelemi ve vířivce či různými cviky, základní výhodou českých lázní zůstávají léčebné procedury pod dohledem lékařů a odborných terapeutů,“ vysvětlil Tomio Okamura.

Kromě Čechů jezdí nejvíce do českých lázní cizinci ze sousedních států. A nově také hodně z Východu. „V českých lázních je jednoznačně nejvíce zahraničních hostů z Německa a na druhém místě jsou Rusové,“ podotkl Tomio Okamura.