Vrcholu nad Libercem propadl natolik, že výstupy na dominantu kraje počítá na tisíce. V pátek 1. července pak půjde svůj rozlučkový dvou a půl tisící výšlap. „Ne že bych snad dostal rozum, to nepřipadá v úvahu. Leč věk, choroby a předchozí zhýralý život vykonaly své a absolutní rekord Friedy Mandelikové již nepřekonám ani lanovkou. Ale protože žena údajně vydrží víc než člověk, tak dosažení poloviční hodnoty jejího celoživotního rekordu pokládám za dostatečně důstojné," zve všechny zájemce k společnému závěrečnému výstupu Jiří Mánek.

CHODÍCÍ LEGENDA

Mánek leze na Ještěd od roku 2006. A to i několikrát denně. Klobouk dolů si zaslouží i při představě, že má oba kyčelní klouby umělé. Jeho nejrychlejší výstup na Ještěd trval 33 minut a nejdelší 4,5 hodiny. „Tak dlouho mi to trvalo, protože se mi zlomila protéza. A 14 dní po operaci jsem se sešroubovaný a s berlemi zase vybelhal na vrchol znovu. Primář z jablonecké ortopedie mě tenkrát chtěl zabít," vzpomíná Mánek.

Na Ještěd chodí cestou pod lany, přes Pláně, různými oklikami, někdy použije i lanovku, v zimě lyže. „Dělal jsem průvodce turistů a četl jsem o dvou Němkách před válkou: Lilliy Flassaková, která měla za rok 709 výstupů na Ještěd, a jakási Frieda Mandeliková, ta má pro změnu 5000 výstupů za celý život. Pan profesor Nejedlý o jejich výkonech napsal, že už to nejde nikdy překonat. Tak mě to vyprovokovalo a udělal jsem za rok 1054 výstupů," říká o svých začátcích Mánek.

V červenci tak předá pomyslnou štafetu jiným. Přidat se k jeho poslednímu výšlapu může každý, kdo má smysl pro recesi a radost z pohybu.