V celém Československu tehdy začala okupace vojsky Varšavské smlouvy. A naděje, které přišly z Pražským jarem, vzaly za své. Právě dnes uplynulo čtyřicet let od události, která významně ovlivnila další vývoj tehdejšího Československa.

V souvislosti s tímto historickým děním se mluví zejména o Praze, podle historiků však Liberec sehrál neméně významnou úlohu. Často se například uvádí, že první mrtvý z ruské okupace zemřel právě v Liberci. Ruské tanky totiž mířily z Polska přes Liberec do Prahy.

Střílet se začalo v Liberci 21. srpna 1968 již o půl jedné v noci. Největší nepokoje však přišly s rozedněním. „Ráno někdo zavolal, že nás okupují Rusáci. Bylo to asi v pět hodin ráno. Jen jsem se oblékl a šel na náměstí a tam už projížděly tanky. Lidé po nich házeli rajčata a vše, co bylo po ruce. Materiálu bylo dost, právě se opravovala radnice,“ vzpomíná na osudný den obyvatel Liberce Karel Preisler.

Vojáci se nechali vyprovokovat a útoky opětovali střelbou ze samopalů. Další lidské životy ukončil sovětský tank, který vjel do podloubí sousedícího s radnicí na libereckém náměstí. Podloubí bylo v té chvíli plné lidí.

„Bylo to šílené, nevěřili jsme vlastním očím. Na zemi leželi zranění a postřelení lidé, ostatní propadali panice a snažili se odplazit pryč. Kulky jim přitom doslova svištěly nad hlavou,“ odhalil své stále živé vzpomínky pamětník, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Celková bilance? Jednadvacátý srpen si přímo v Liberci vyžádal devět lidských obětí.

Ve městě pod Ještědem tehdy pobýval také herec Jan Tříska a spisovatel Václav Havel s manželkou Olgou, kteří tehdy začali organizovat odpor vůči okupaci.

„Působili jsme v tehdejším rozhlase – psali jsme komentáře, vystupovali jsme v televizním studiu narychlo zřízeném, já psal dokonce proslovy předsedovi národního výboru a obsáhlé prohlášení k obyvatelstvu. Ten týden pro mne znamenal zážitek, na který asi těžko zapomenu. Viděl jsem, jak sovětské tanky na náměstí rozbořily podloubí, které zasypalo několik lidí; viděl jsem, jak se pomátl velitel tanku a zběsile začal střílet do davu,“ uvedl k již čtyřicet let starým událostem bývalý prezident Václav Havel.