„Ba naopak, ještě platím roční příspěvky,“ říká. Podobně jako Věra trénují ve volném čase bez nároku na honorář další tisíce trenérů a trenérek po celé republice. Právě jejich nedostatečné ohodnocení je jedním z hlavních problémů sportovních klubů v České republice. Alespoň podle posledního průzkumu České unie sportu, do něhož se zapojili představitelé dvou tisíc sportovních klubů a tělovýchovných jednot.

„Devadesát čtyři procent klubů a jednot uvedlo, že jim chybí dostatek zdrojů na ohodnocení kvalifikovaných trenérů,“ popsal předseda unie Miroslav Jansta. Věra Schmidbauerová z AQUA klubu Liberec mluví o plavání jako o srdcové záležitosti. „Mám ten sport hodně ráda. Jako malá jsem závodila a nyní plave i má dcera. Ostatně se dá říct, že všichni trenéři to mají podobně,“ vysvětluje trenérka.

Podle svých slov však občas přemýšlí o tom, zda jí to za to vůbec stojí. „Děti jsou čím dál víc zlobivější, a když si postěžuji rodičům, začnou je omlouvat místo toho, aby je srovnali,“ popisuje.

Také trenéři oddílů TJ Jiskra Raspenava trénují mladé házenkáře, stolní tenisty či tanečníky dobrovolně a po práci. „Bylo by fajn, kdyby měli trenéři na děti víc času,“ myslí si předseda jednoty a zároveň raspenavský starosta Pavel Lžičař. Kromě finanční stránky věci upozornil také na velkou zodpovědnost. „Dneska, když se něco stane, hned se hledá viník,“ doplnil.

Představitelé sportovní unie hovoří o komplikaci a apelují na stát, aby s problémem něco dělal. „Vždyť co budeme dělat, když budou scházet tito nadšenci, kteří v dětech vytvářejí klíčové pouto ke sportu,“ zeptal se řečnicky předseda unie Jansta.

BYROKRACIE ROSTE

Nedostatek trenérů je však jen jeden z problémů, s nimiž se sportovní kluby potýkají. Ve zmíněném průzkumu kritizovali zástupci jednotlivých klubů také nedostatek peněz na údržbu sportovišť nebo velkou byrokracii. „Stát by se měl starat o koncepci a ne si nesmyslně dopisovat s poslední tělovýchovnou jednotou v republice a určovat, kolik znaků bude mít žádost,“ zněl jeden z názorů v průzkumu mezi kluby na Liberecku.

Podobně hovoří i Filip Stárek z turnovské tělovýchovné jednoty. „V posledních několika letech je velmi zřetelný trend zvyšující se byrokratické zátěže a narůstající chaos v celkovém financování sportu, což se daří kompenzovat čím dál obtížněji a velmi reálně hrozí, že to, co se budovalo 20 let, se velmi rychle rozpadne,“ uvedl v průzkumu.