Samotní sportovci si zatím pobyt na kolejích pochvalují. „Sportovci i jejich doprovod jsou spokojeni, nemáme jedinou připomínku,“ komentoval Rene Hofman, manažer pro ubytování a stravování Organizačního výboru MS Liberec 2009.

Potvrzují to i ohlasy z jednotlivých týmů. „Máme tady vytvořené velmi dobré zázemí, včetně připojení k internetu. Pro naši práci jsou tu dobré podmínky,“ řekl Christian Stahl z tiskové sekce švýcarské výpravy.

Podle organizačního výboru se nedá říct, že by měli sportovci nějaké speciální služby, občas ale musejí organizátoři vyhovět některým neobvyklým přáním. Například norský tým si na pokojích kvůli roztočům nepřál koberce. „Jejich požadavku jsme vyhověli a po šampionátu tyto pokoje nabídneme studentům s alergickými potížemi,“ konstatoval ředitel Kolejí a menz TUL Zdeněk Kračmar.

Režimu v podstatě olympijské vesnice se musely přizpůsobit také některé běžné služby. Například recepce je čtyřiadvacetihodinová. „Kvalita ubytování a úroveň poskytovaných služeb se změnila tak, aby odpovídala reglementu FIS. Koleje nyní skutečně odpovídají tříhvězdičkovému hotelu,“ poznamenal mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

Podle stanov mezinárodní lyžařské federace zaplatí sportovci za ubytování maximálně 120 švýcarských franků včetně plné penze, přičemž každá osoba má vlastní pokoj. Co se týče stravování, vládne v těchto dnech v menze cateringová firma, která s pomocí zaměstnanců TUL připravuje přes tři tisíce jídel denně. „Podle požadavku organizačního výboru je v denní nabídce formou švédských stolů hodně ovoce a zeleniny a nesmějí chybět těstoviny a ryby. Naopak by tam neměla být těžká jídla a pokrmy obsahující česnek,“ uvedl Zdeněk Kračmar.

Po dobu ubytování sportovců platí na kolejích přísný režim a bez akreditace se do jejich areálu nikdo nedostane. Týká se to i samotných zaměstnanců. Každodenní lustraci se nevyhne ani sám ředitel kolejí a menz. „Je to nezbytné opatření a jsem rád, že se ze strany zaměstnanců univerzity setkáváme s pochopením,“ podotkl Rene Hofman.

Studenti museli koleje uvolnit sportovcům do 30. ledna, přičemž zpátky je bude univerzita přebírat nejpozději 5. března. „Odklízení po mistrovství zvládneme v řádu několika málo dní,“ komentoval mluvčí organizačního výboru MS Zdeněk Soudný.

Díky šampionátu získala liberecká univerzita na kompletní rekonstrukci téměř třicet let starých kolejí státní dotace ve výši 350 milionů korun. „Bez této dotace bychom koleje tak rychle zrekonstruovat nemohli. Z vlastních prostředků byla univerzita schopna investovat do stavebních úprav kolejí maximálně deset milionů korun ročně,“ uvedl rektor TUL Vojtěch Konopa.