V otevřeném dopise, který zaslali autoři Jan Měřička a Roman Karpaš vedení Libereckého kraje, jenž je zřizovatelem galerie, vyčítají Hlubučkovi, že od jeho nástupu galerii opustilo několik odborných pracovníků, instituce selhává v základní komunikaci s veřejností a vedení galerie vyvíjí „nepřijatelné metody nátlaku“ na spolupracovníky. 

„Galerii máme rádi, za mnoho jí vděčíme a ačkoli nejsme její součástí, není nám její osud lhostejný. Od nástupu nového ředitele, pana Pavla Hlubučka, galerii opustilo několik odborných pracovníků. Důvody byly různé, od zklamání novým řízením po spektakulární vyhazov během tří hodin. Je zjevné, že se tu vytrácí kontinuita odborného vedení galerie,“ píše se v dopise, jehož znění podpořili podpisem další umělci, kurátoři nebo pracovníci jiných kulturních institucí.

Kritika odkazuje na propuštění kurátorky Zuzany Štěpanovičové, která v OGL pracovala 16 let, a odchodu Anny Habánové, úspěšné vědecké badatelky. Kritici v dopise ze začátku listopadu upozorňují také na absenci koncepce řízení a rozvoje galerie.  

„Jistě je třeba respektovat, že každý ředitel má svou koncepci a ne všichni odborní pracovníci v ní najdou své místo. Ale v tomto případě zůstává utajena. Veřejnosti předložena nebyla a máme důvod se obávat, že ani neexistuje,“ píše se v dopise, na který zareagovala krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. Ta svolala schůzku s ředitelem Hlubučkem a signatáři dopisu, která se konala tento týden. Hlubuček na setkání podle Vinklátové představil koncepci organizace i výstavní plán. „Řešila se také otázka personálních změn, které v letošním roce proběhly. S účastníky schůzky jsme se dohodli, že budeme s panem ředitelem diskutovat v následujících 14 dnech výhrady signatářů, ale i odborných organizací, domluvíme se na dalším postupu, a ten zveřejníme“, řekla náměstkyně pro kulturu Vinklátová. 

Podle ředitele Hlubučka nejde o spor. „Je vidět, že skupina, která se ozvala, má zájem o galerii. Na setkání jsme se snažili si záležitosti vysvětlovat. Je potřeba to řešit v širších souvislostech. Novou koncepci a vizi galerie, na kterou se ptali, brzy zveřejníme,“ uvedl pro Deník ředitel Oblastní galerie v Liberci.

Dodal, že galerie se snaží nahradit pracovníky, kteří odešli nebo byli propuštěni. „Máme novou šéfkurátorku a vypsali jsme výběrové řízení na nového vědeckého pracovníka. Lidé mají o práci u nás zájem, hlásí se nám kvalitní uchazeči a máme z čeho vybírat,“ uvedl Hlubuček. Problém se špatnou komunikací se prý snaží řešit. „Museli jsme se vyrovnat s tím, že bývalá kolegyně smazala dva terabyty dat. Pracujeme na tom, aby komunikace fungovala,“ doplnil Hlubuček. 

Autor otevřeného dopisu Jan Měřička Deníku řekl, že obavy jeho a dalších signatářů schůzka nerozptýlila. „Koncepce je poměrně nejasná. Úbytek kurátorů paralyzoval galerii. Když ze třech pracovníků dva odejdou, tak se dostanete do problémů a galerie začne upadat. Silné výhrady máme k tom, jak pan ředitel zachází s lidskými zdroji.,“ vysvětlil Měřička. Dodal ještě, že kvůli nespokojenosti se současným vedením už byla zrušena i jedna z plánovaných výstav. Podle informací Deníku by mělo jít o výstavu sochaře Vratislava Karla Nováka, která měla proběhnout příští rok.