„Hniješ, hniješ v té společnosti, v které pracuješ a žiješ."

„Všude tě vidím, ze všech stran, jak stíráš hnis, co jsem tu zanechal."

„Průměrné štěstí, průměrný penis, průměrná pýcha, kráčí tu, šustí tu, dýchá."

Zatímco umělci, pedagogové a studenti TUL projekt Davida Čermáka vítají a hodnotí v superlativech, politici jsou jím znechuceni a studentovu akci jednoznačně odsuzují. „Máme z projektu velkou radost. Líbí se nám, že se studentovi podařilo vstoupit do veřejného prostoru tímto půvabným způsobem, že nechal promluvit básně," řekla vedoucí ateliéru na TUL Jana Matějková. Režisér a kantor Jaroslav Brabec šel v hodnocení ještě dál.

Anketa: Jde o umění, nebo vandalismus?Adéla Záleská, 18 let, Turnov
Mně se to líbí. Myslím si, že je to velmi originální nápad. Rozhodně mi to jako vandalismus nepřijde. Hlavně mě na tom zaujalo, že je to pojaté ve formě básniček. Je vidět, že si s tím autoři museli dát práci. Nápad se mi rozhodně líbí.

Lukáš Čepelík, 19 let, 
Liberec
Když jsem tu procházel ráno, říkal jsem si, co to na tom památníku je za nápisy. Myslel jsem si, že to asi někdo napsal, když se nudil. Moc jsem se o to nezajímal, ani hlubší smysl mi to nedávalo. Teď, když už vím, jaký je toho význam, přijde mi to velmi nápadité. Je to dobrý způsob, jak projevit úctu obětem komunismu.

Simona Urbanová, 
18 let, Liberec
Vůbec jsem o tom nevěděla, ale určitě je to něco na zamyšlení. Nevidím na tom nic špatného, spíše naopak. Až půjdu zítra do školy, tak si to určitě přečtu.

Dominika Petrová, 
17 let, Liberec
Těžko říct, takhle to vypadá pěkně. Rozhodně je to zvláštní. Pořád se nemohu odpoutat od toho nápisu „Miluju Vás".

„Jde o velmi současný projekt, který v rámci ateliérového úkolu přesáhl hranice školy a je společensky velmi významný. Je to věc, která je důstojná k tomu místu. Práce našeho studenta památník důstojným způsobem doplňuje. Je to aktuální, současné."

To ale odmítá například místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který ve studentově činu nic významného nevidí a volá spíš po disciplinárním řízení na půdě katedry. „Popsání pomníku obětem komunismu považuji za vrchol neslušnosti, za znevážení obětí komunistického režimu. Případ by měla řešit disciplinární komise na katedře," reagoval pro Deník Sobotka.

Studentova akce se nelíbí ani náměstkovi libereckého primátora Jiřímu Šolcovi (Liberec občanům): „Nemyslím si, že by taková forma vyjádření byla vhodná a správná. Pokud se chtěl vyjádřit, měl použít jiné místo a nepoužívat k tomu majetek města."

Na negativní reakce však byl autor práce David Čermák připraven. „Počítal jsem se všemi reakcemi. Každý může mít svůj názor a to mě na tom baví," reagoval Čermák.

Jeho spolužák, který mu pomáhal pomník popsat, Petr Gebrian si naopak myslí, že kromě politiků a střední generace, byly ohlasy na místě velmi příznivé. „Po první půlhodině jsme za sebou měli malé konflikty, ale nic vážného, spíše nás překvapilo, že převážně starší populace občanů k tomuto řešení přistupuje s nadšením. Střední generace se s tímto nápadem absolutně neztotožnila a nakonec volala policii, s čímž jsme samozřejmě počítali a také jsme si opatřili patřičné povolení," popisoval Gebrian.

Fakt, že si student vyjednal povolení, kvitoval i umělec a učitel Bořek Šípek, podle něhož si jeho žák vybral správné místo, a proto práci ohodnotil jedničkou. „Umístil to na správné místo a vážíme si, že do toho nešel divoce, ale nejprve si to vyjednal s autorem pomníku a s magistrátem," uvedl vedoucí práce Bořek Šípek. Jenomže právě zde je kámen úrazu. „Dozvěděla jsem se to včera, když mi volali z městské policie. Proto jsme zjišťovali, kdo dal povolení, a skutečně sice nějaké vydal úředník na odboru životního prostředí, ale ani já, ani tajemník jsme o tom vůbec nevěděli," sdělila primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

I ona akci odsoudila s tím, že kdyby o ní věděla, nesouhlasila by: „Je to velmi neuctivé vůči obětem komunismu."