Soudní spory, mediální přestřelky a vleklá jednání, do nichž se museli vložit i němečtí vlastníci teplárny. Tomu všemu by teď měl být konec. Liberečtí zastupitelé ve čtvrtek schválili dohodu. Odběratelé tepla nejvíce ocení plánované snížení ceny. V roce 2019 by měla cena za gigajoul pro největší skupinu zákazníků klesnout na 650 korun, tedy zhruba o deset korun.

Dohoda ale především jasně vymezí, jaký majetek kdo do teplárny vloží. Na tom se oba akcionáři dosud nemohli shodnout. „Rozeběhne se modernizace prvního parovodu, která umožní v budoucnu snížení ceny až na 550 korun za gigajoul,“ uvedl náměstek primátora Jan Korytář.

NĚMEČTÍ VLASTNÍCI

„Oceňujeme, že zastupitelstvo města schválilo dodatečnou dohodu, která vyplynula z intenzivních jednání v posledních týdnech. Můžeme tedy pokračovat v přípravě projektu GreenNet, který přispěje k dalšímu dlouhodobému snižování cen tepla,“ uvedl člen představenstva MVV Energie CZ Libor Žížala. V rámci projektu GreenNet by měly mimo jiné zmizet trubky parovodu z koryta řeky Nisy.

Do jednání se vložili i němečtí vlastníci teplárny. „Je to trochu neobvyklé, že se z pozice koncernu MVV z Mannheimu tak intenzivně staráme o nějaký projekt, tak jak to děláme už přes rok tady v Liberci,“ uvedl Martin Auer z mateřské firmy MVV AG, který se jednání libereckého zastupitelstva osobně zúčastnil.

20 ZASTUPITELŮ

Uzavřená dohoda rovněž zastavuje probíhající soudní spory mezi městem a teplárnou. Zástupci města mají mít podle dohody přístup ke všem smlouvám. Dohoda prošla těsnou většinou dvaceti zastupitelů z devětatřiceti. Nesouhlasili s ní především opoziční Starostové.