Silnice LK budou mít na starosti údržbu komunikací.

„Obáváme se toho, že když se majetek kraje převede do nové akciové společnosti, nebudou už o nakládání s ním rozhodovat zastupitelé, nýbrž představenstvo,“ upozornil před jednáním zastupitelů Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že vedení nové společnosti tvoří samí zástupci vládnoucí sociální demokracie, tudíž nad kroky nové společnosti nebudou mít ostatní strany v zastupitelstvu žádnou kontrolu.

S převedením společnosti na akciovou nesouhlasil ani Dopravní výbor Libereckého kraje. „Zastupitelé pohrdli téměř jednomyslným názorem dopravního výboru, kdy devět z jedenácti členů, včetně předsedy Miloše Tity za KSČM, bylo proti založení nové akciovky,“ řekl starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). „Vládnoucí koalici vůbec názor dopravního výboru nezajímá, když i přes jeho vůli zřídilo Silnice LK,“ dodal.

Na protest nebude Michael Canov při příštím jednáním dopravního výboru zvedat ruku při žádném hlasování. „Když nemá pro zastupitele naše hlasování žádný význam, tak hlasovat nebudu. Namísto toho si budu číst klenoty světové politické satiry Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére,“ uvedl. Náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD) považuje ale obavy opozičních Starostů za nesmysl.

Společnost Silnice by podle jeho názoru mohla poskytovat služby třeba obcím nebo Ředitelství silnic a dálnic, a tudíž je podle něj šance, že naopak kraji nějaké peníze přinese. „Krajská správa zůstává příspěvkovou organizací kraje a bude i nadále vlastnit nejvíc majetku. Na Silnice převedeme jen to nezbytné, budovy a minimum lidí. Příspěvková organizace si nemůže sama na sebe vydělat, proto jsme Silnice LK, které bude řídit rada, založili,“ podotkl Martin Sepp.