Sídlo firmy, luxusní vila nedaleko libereckého Severočeského muzea, jde do dražby. Vyvolávací cena je 14,9 milionu korun. ČTK to včera zjistila na stránkách společnosti Naxos, která dražbu připravuje.

Investorsko inženýrská byla založena počátkem roku 1999 v souvislosti s přípravou projektu Průmyslové zóny Liberec Jih. Do roku 2008 byla součástí skupiny Syner (později S group), která vlastnila polovinu akcií.

Postupně společnost zahájila další developerské projekty určené nejen pro výstavbu průmyslových podniků, obchodních center či logistických areálů, ale také pro výstavbu rezidenční.

K největším projektům patří obě průmyslové zóny v Liberci o rozloze bezmála 190 hektarů, ale i průmyslové areály v Krupce u Teplic, Stráži pod Ralskem nebo Kutné Hoře.

Ještě před sedmi lety byla Investorsko inženýrská úspěšným prosperujícím podnikem, její obrat se v letech 2006 až 2009 pohyboval od 401 do 563 milionů korun, hospodaření bylo vysoce ziskové. Nejvyšší zisk vytvořila firma v roce 2008, kdy skončila s čistým ziskem bezmála 118 milionů.

V letech 2010 a 2011 se ale hospodaření propadlo, obrat klesl na desetinu, firma se propadla do ztrát. Vdalších letech se začaly množit exekuce, opakovaly se návrhy věřitelů na prohlášení konkurzu. Soud však konkurz na firmu prohlásil až letos v lednu a v březnu dovolil ukončit její podnikání.

Své pohledávky přihlásilo v insolvenčním řízení 41 věřitelů, jejich šance na uspokojení jsou ale podle insolvenční správkyně malé. Z majetku firmy mnoho nezůstalo. K tomu nejcennějšímu patří sídlo firmy vila z přelomu 19. a 20. století nákladně rekonstruovaná v roce 2001.

Hodnotu vily na pozemku o rozloze více než 2 000 metrů čtverečních znalec odhadl na 20 milionů korun. Prohlídky pro zájemce se uskuteční 15. a 22. července, dražba bude 5. srpna v Praze.