Lukáš má doma bez nadsázky malou zoo. Stovky exemplářů zvířat získal během několika let, kdy svůj nezvyklý koníček pěstuje. A co u jiného člověka končí pořízením hada nebo leguána, u Lukáše začalo.

„Někdo chodí do hospody, já stejný čas a peníze investuju do zvířat,” předesílá mladý muž, když nás zve dál. Terária okupují dvě místnosti v bytě i ve sklepě. Odevšad to cvrká, neboť nejčastější potravou Lukášových svěřenců jsou cvrčci. Zpoza skel na nás zírají chameleoni, leguáni, želvy, hadi, ještěrky, žáby a gekoni. Většina z nich má tak exotické jméno, že je zapomenuto hned po vyslovení dalšího.

„Nejvzácnější jsou druhy ze zemí, odkud je zakázán vývoz. Například z Austrálie,” říká Lukáš Vojáček, když z terária vyndavá ještírka s názvem egernie. Těchto australských plazů je v ČR málo. Jsou vzácní i proto, že se málo množí. „Takových zvířat pak máte jen pár kusů v celé Evropě a pro chovatele mají cenu zlata,” dodává hrdý majitel.

Egernie a jí podobní se do Čech dostali v době, kdy takto tvrdé podmínky pro vývoz zvířat nebyly. Kdosi sem pár kusů přivezl a všechny další pocházejí ze soukromých odchovů. Pozornost budí například gigantické želvy pardálí, kterých chová Lukáš doslova celou smečku. Láskyplně jedno ze zvířat drbe na hlavě, ale kohokoli dalšího od této činnosti odrazuje. „Zažil jsem, kdy tahle želva prokousla botu na noze,” varuje.

Nezvyklý koníček stojí Lukáše veškerý jeho volný čas. Například chameleoni, kterých má několik druhů, žádají třikrát denně rosit terárium. V každém z nich svítí 12 hodin denně sedmdesátivattová žárovka. ČEZ musí mít Lukáše rád. „Měsíční účet za elektřinu mám 3,5 tisíce korun,” potvrzuje chovatel. Přesto svého koníčku nelituje. Už jím nakazil i svoji maminku, která ve svém bytě chová žabky listovnice červenooké.

Lukášovým snem je zpřístupnit svůj chov široké veřejnosti. K tomu mu ale chybějí potřebné investice.

„Nakoupil bych nová a modernější terária a lépe to tu vybavil. V nedaleké Žitavě také mají minizoo a jezdí tam lidé z celého okolí,” sní mladý muž. Pomocnou ruku by mu snad mohlo podat město.