Na Liberecké výšině stojí centrum moci a sídlo vlády Rudá věž, v jezírku plavou zlaté rybky a v jeho okolí hnízdí ptáci ohniváci. V galerii už nevystavují umění, nýbrž návštěvníkovi nalijí pití, a přehradu Harcov obývají magické bestie jako harpyje, upírci a vodní draci. Vítejte v alternativním Liberci, který díky magii získal úplně novou tvář.

Liberecká spisovatelka Karolina Francová se ve své tvorbě zaměřuje na fantasy a sci-fi. Jako inspirace k její sérii Purpurová noc jí posloužil právě Liberec, kde se děj příběhu odehrává. Své dílo autorka zájemcům přiblíží v sobotu 27. dubna na komentované procházce po městě.

„Nápad se zrodil při čtení článku o turistice, která se pojí se seriálem Hra o trůny. Fanoušci Hry o trůny hromadně navštěvují hrady a města, kde se natáčelo, a filmaři jim dokonce zpřístupnili i některé filmové kulisy. To sice svým čtenářům nabídnout nemůžu, protože vzhled Liberce po Purpurové noci je jen v mé hlavě, ale i tak mají možnosti užít si na vlastní kůži místa, kde se příběh odehrává,“ popsala zrod myšlenky autorka.

Sraz naplánovala na 13. hodinu před libereckou radnicí. „Vyrazíme volným tempem směr Lidové sady a cestou se budeme zastavovat u vybraných lokalit z příběhu, kde krátce povyprávím o tom, jaké scény se tam odehrávají a proč jsem si tohle místo vybrala,“ popsala trasu Francová. Pomyslným i skutečným vrcholem vycházky bude Liberecká výšina.

Podle čeho vybírala literátka místa, která se v knize objevila? „Chtěla jsem, aby v příběhu byla místa, která sama dobře znám a z nějakého důvodu jsem si je oblíbila nebo mě zaujala. S řadou z nich mám spojené moc hezké vzpomínky. Ze začátku jsem možná usilovala o to, aby nové role starých známých míst trochu šokovaly a díky tomu čtenář rychleji přistoupil na hru, že všechno je jinak,“ vysvětlila spisovatelka.

Po dlouhém zvažování zavrhla možnost, že by do procházky zařadila i autorské čtení. „Přesto jsem se rozhodla, že jako bonus jeden, možná i dva krátké úryvky zařadím. A nebudou to úryvky ledajaké, ale ukázky ze třetího dílu, který kromě nakladatele a betačtenářů zatím ještě nikdo neviděl,“ odtajnila doprovodný program Francová. Už teď její akce vzbudila zájem.

„Uvítal bych více takových akcí, samozřejmě u knih, kde je to možné. Vnímám to jako příležitost, jak pomoci obecně k propagaci fantasy a sci-fi žánru,“ řekl majitel specializovaného knihkupectví Svět Jotunheim Vladimír Blažek.

Chválou nešetřil i další knihkupec Martin Fryč. „Vítám každou akci, která pomůže k oživení města. Navíc zde dochází k ideálnímu propojení knižního světa a krás Liberce. Je to originální akce a jsem zvědavý, kolik lidí se jí zúčastní. Hlavně aby přálo počasí,“ svěřil se majitel knihkupectví a antikvariátu.

Na prohlídku se těší i Irena Michalcová z Fantasy klubu Liberec, která vnímá procházku jako oživení různých besed a autorských čtení. „Navíc to může starousedlíkům poskytnout nový pohled na známá místa v Liberci a naopak čerstvě přistěhovaní se mohou seznámit s městem,“ dodala.