Řád Tomáše Garrigue Masaryka druhé třídy při příležitosti Dne vzniku samostatného Československa dostal Jan Šolc z Liberce. Občanský aktivista, bývalý vysokoškolský učitel a československý politik, po sametové revoluci poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí, v 90. letech pracovník Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

V roce 2018 obdržel čestné občanství města Liberce. Ve dnech Pražského jara vstoupil do KSČ, aby podpořil kurz vedený Alexandrem Dubčekem. V roce 1969 z KSČ vystoupil. Následoval třídní trest, prohlášení za antisovětský a antisocialistický živel, nedobrovolný odchod ze školství a dvacetiletá kariéra betonáře a montéra.Bezprostředně po sametové revoluci se stal mluvčím Občanského fóra. V roce 1992 působil v parlamentu národů NATO. V letech 1996–1999 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky. Zároveň patřil do úzkého okruhu lidí, kteří prezidenta Václava Havla doprovázeli na různé události.

Liberecký rodák David Lukáš je nositelem Pocty hejtmana Libereckého kraje a vedoucí týmu Nanovlákenné materiály na TUL Liberec. Zabývá se vývojem nových způsobů výroby nanovláken, fyzikálními principy jejich tvorby a aplikacemi nanovlákenných materiálů pro zdravotnictví a medicínu.

Londýnský Raffles Hotel zdobí na míru navržené umělecké dílo, které vytvořili skláři novoborského Lasvitu.
Skleněné vlčí máky ze severu Čech vzdávají v Londýně hold válečným hrdinům

Architekt Miroslav Masák významně zasáhl do vzhledu nejen krajského města Liberec. Vzpomeňme například obchodní dům Máj v Praze, s dalším význačným libereckým architektem Karlem Hubáčkem spolupracoval na vzhledu vysílače a hotelu Ještěd. V roce 1990 také změnil kancelář prezidenta na Pražském hradě. Byl poradcem prezidenta Václava Havla.

Spisovatel Miroslav Nevrlý se ve svém díle zaměřil především na Liberecký kraj a jeho přírodu. Popsal Jizerské hory nebo Krkonoše. Zoolog, publicista, spisovatel, cestovatel, turista a skaut.

Liberecký kraj repezentuje i Jaroslav Němeček, autor legendárního komiksu Čtyřlístek. Příběhy oblíbené čtveříce se odehrávají v Máchově kraji, kde má Němeček chalupu. 

Mohlo by vás zajímat: Vznik Československa oslavili v Liberci jízdou v historické tramvaji

Zdroj: Jiří Louda