„Ve správném špekáčku musí být podle normy minimálně 80 procent masa, zbytek jsou koření, soli a také vepřové sádlo," popisuje Petr Schmiedel z řetězce farmářských prodejen Náš grunt. Právě to je ta ingredience, která dělá špekáček špekáčkem.

„My požadujeme tu nejvyšší kvalitu a tu nám dodává řezník Miroslav Nosek ze Studence u Semil," popisuje Schmiedel. Výrobky prý obsahují 83 procent masa, a přesně podle normy, napůl hovězí, napůl vepřové. A i tam pěkně půl na půl. Libový ořech i tučný bůček ve správném poměru. Podle něj do špekáčku rozhodně nepatří kuřecí maso. „To pak musí být zřetelně označené, jako tzv. kuřecí špekáček," doplňuje Petr Schmiedel.

Český špekáček v zahraničním obalu

Tam, kde není poměr masa správně vyznačen, nahrazují maso nejrůznější výplně, včetně škrobu. Kvalitě odpovídá i nižší cena, ale místo masa jíte prostě brambory…

A kde se špekáček vzal? Poprvé se objevil na Jubilejní zemské výstavě v Praze roku 1891. „Je to ryze česká a slovenská specialita," dodává Schmiedel. I ta se ale bohužel v poslední době musí odívat do cizích střívek.

„Správný špekáček má být také v přírodním střívku. Jenže kvůli nedávné aféře s nemocí „šílených krav" se nesmí v celé Evropské unii přírodní střívka používat. U nás se zahazují a do Evropy se dováží ze zemí mimo Unie. Je to takový paradox," dodává.