„V Lidlu, Kauflandu a Intersparu je častým zlozvykem ptát se při přijímacím pohovoru na rodinný stav, zdravotní stav rodinných příslušníků a další osobní věci,“ říká Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů v Liberci.
„Dochází tak k porušení zákona na ochranu osobních údajů. Po tom, kolik má žena dětí a jak často jsou nemocné, zaměstnavateli nic není,“ dodává odborový předák.
Nejvíce diskriminované jsou takovýmto přístupem právě ženy, u kterých se zaměstnavatelé obávají časté nepřítomnosti v práci kvůli jejich mateřským povinnostem.
Jak uvedl redakci známý zdroj, který si z důvodu obav před ztrátou zaměstnání nepřál být jmenován, je tato praxe například v libereckém Kauflandu běžná.
Příklad z Polska
pracovníky děsí.


Dalším nešvarem je nedodržování zákonem stanovených přestávek v práci. Podle zákoníku je u každé tempem nucené práce, jako jsou pásová výroba či služba u pokladny, každé dvě hodiny povinná bezpečnostní přestávka. Ta má sloužit k potřebnému uvolnění se a zpozornění organismu způsobeného monotónní prací.
„Zaměstnavatelé se ale toto nařízení snaží obcházet a pracovníky o svém právu ani neinformují,“ říká Šubrt.
„Snad nejotřesnějším případem dehonestace člověka je příklad z Polska, kde tamní vedení Kauflandu navrhovalo pokladním nosit pleny, aby nemuseli odbíhat na toaletu,“ dodává s tím, že se proti tomuto návrhu zvedla vlna nevole a návrh byl stažen.
Oficiální vyjádření tiskových mluvčích společností Tesco, Interspar a Kaufland ale tvrdí, že se v hypermarketech striktně dodržují všechna zákonná nařízení a k žádnému porušování zákoníku práce nedochází.