Překvapivé je to především z toho důvodu, že sousední spalovna, která je veřejností vnímána v tomto ohledu mnohem kritičtěji, limity vypouštěných oxidů do ovzduší nepřekračuje.

„To, že jsme se dostali do registru znečišťovatelů, je dáno především velikostí teplárny. Samotná technologie spalování je u nás na velmi vysoké úrovni. Při vyrobě tepelné energie ovšem spotřebujeme takové množství mazutu, které nám nedovolí udržet množství vypouštěných oxidů pod limitem,“ řekl člen představenstva teplárny Tomáš Balcar. Zároveň však přiznal, že množství vypouštěných oxidů by se dalo snížit díky rekonstrukci rozvodné sítě. Ta liberecká je totiž v poměrně špatném stavu.

Podle údajů se v rozvodných sítích ztratí statisíce gigajoulů tepla ročně, celkem asi čtyřicet procent vyrobeného tepla. Ztráty v kvalitních rozvodech přitom dosahují dvanácti procent.

Jak již dřív pro Deník uvedla tisková mluvčí společnosti MVV Energie Pavla Kulhavá, ztráty v rozvodech jsou porovnatelné s teplárenskými soustavami obdobné technologické skladby. Každoročně navíc společnost investuje velké částky do jejich zkvalitnění.

„V modernizaci této sítě budeme samozřejmě dál pokračovat. Snížení tepelných ztrát povede k tomu, že nebudeme muset vyrábět takové množství tepelné energie, takže i množství vypouštěných oxidů do ovzduší bude klesat,“ dodal Tomáš Balcar.

Bez poskvrny ovšem z registru nevyšla ani liberecká spalovna. Sice nepřekračuje limity na množství vypouštěných oxidů do ovzduší, v jejích odpadech se ale objevují těžké kovy. Podobné sloučeniny produkují v kraji také výrobci součástí pro automobilový průmysl, například Lucas Varity, Monroe Czechia v Hodkovicích či Denso Manufacturing.